WYDARZENIA 2015/2016


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Galeria zdjęć >>>




PROJEKT TEATROTEKA - TEATR JAKO ŻYCIE BEZ TAJEMNIC – podsumowanie

W czerwcu został zakończony projekt edukacyjny Teatroteka - Laboratorium Kreatywności organizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Wzięli w nim udział nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego, Anety Kubas-Ćwierz i Katarzyny Kruczek-Kozioł. W ramach projektu został ogłoszony konkurs na najlepszą recenzję spektaklu z Teatroteki, w którym nasza uczennica Joanna Jagiełka z klasy III a zdobyła II miejsce. Młodzież uczestnicząca w projekcie wykonała ponadto plakaty, projekty ubiorów i elementy scenografii do obejrzanych przedstawień. Prace te zostały pokazane na wystawie w szkole.

A oto podsumowanie uczennic biorących udział w projekcie: Patrycji Gumuły i Jagody Adamek z klasy II b.

My, uczniowie Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu w tym roku szkolnym wzięliśmy udział w projekcie Wytwórni „Filmów Dokumentalnych i Fabularnych” w Warszawie. To wydarzenie zostało oficjalnie rozpoczęte 7 listopada 2015 roku. W ten dzień odwiedziliśmy wytwórnię, gdzie słuchaliśmy reżyserów oraz osób, takich jak Michalina Budkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, którzy wprowadzili nas w atmosferę panującą na planie teatralnym. Pokazali nam również scenografię stworzoną na potrzeby spektaklu „Człowiek bez twarzy” czy filmu „Karbala”. Towarzyszyły nam niesamowite uczucia - po raz pierwszy zobaczyliśmy, jak to wszystko wygląda od strony technicznej. Zobaczyliśmy jak zaskakujące efekty można uzyskać poprzez dekorację, czy scenerię bez przenoszenia się w autentyczne miejsca, takie jak Irak. Pomijając główny cel, dla którego tam przybyliśmy, trzeba także przywołać tu miły akcent, którym były drobne, subtelne upominki oraz poczęstunek.

Klasy drugie i trzecie poziomu rozszerzonego z języka polskiego oraz wybrani uczniowie z klasa pierwszej przyczyniły się do powstania plakatów, czy recenzji. Był to skutek obejrzenia spektaklów teatralnych, takich jak „Miss HIV”, „Walizka”, czy „Trash Story”. Wszystko to odbywało się na zajęciach z naszymi polonistkami, z którymi po oglądnięciu tychże spektakli długo i dobitnie dyskutowaliśmy na temat sensu, emocji ludzkich i innych wartości zawartych w przedstawieniach. Każdy z nas mógł wyrazić swoje zdanie, swoją opinię, co dało nam inne spojrzenie na niektóre ludzkie bodźce. Uważamy, jako zwarta grupa, że projekt „Teatroteka” jest czymś, co wzbogaciło nasze wnętrze, nie tylko pod względem humanistycznym. Dzięki takim wydarzeniom mamy chęci do kreowania własnego JA, własnych przekonań i doświadczeń. Mimo, że tylko oglądaliśmy na szkolnych ławkach, mimo że nie w prestiżowym teatrze, wywarło to na nas ogromne wrażenie, utożsamiliśmy się z bohaterami, poczuliśmy ich strach, szczęście, euforię czy frustrację.

Ze szczerym zaangażowaniem stwierdzamy, że przystąpienie do projektu było czymś, czego nie żałujemy, był to z pewnością dobry, świadomy wybór.




Zwycięstwo Łukasza w powiatowym konkursie Ocalić od zapomnienia, czerwiec 2016

Ocalić od zapomnienia - Powiat Bocheński na starej fotografii - to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Rozwój Małych Miejscowości Nasz Kamyk z wykorzystaniem dotacji Starostwa Powiatowego w Bochni. Bazował on na zdjęciach opublikowanych na ogólnopolskim portalu www.fotopolska.eu

W ramach projektu ogłoszony był również konkurs fotograficzny, który polegał na wykonaniu współczesnych, aktualnych zdjęć będących niejako odbiciem miejsc utrwalonych w starej fotografii. W kategorii osób dorosłych zwyciężył Łukasz Jarosz, uczeń specjalizacji fotografia w naszej szkole. Tematem zwycięskiego zdjęcia był Kościół św. Wojciecha w Wiśniczu Starym.

Wystawa pokonkursowa ukazująca zwycięskie prace wraz z ich dawnymi odpowiednikami prezentowana były w miejscach dostępnych dla mieszkańców powiatu, w tym w Starostwie Powiatowym w Bochni.




Genowefa Nowak i jej wierni druhowie - wystawa w wiśnickim zamku, 23 czerwca 2016

W środę cała społeczność wiśnickiego Plastyka uczestniczyła w otwarciu wystawy Genowefa Nowak i jej wierni druhowie. Wystawa prezentuje dorobek twórczy (rzeźba i grafika) niebanalnej, utalentowanej artystki, ale także wyjątkowego człowieka – znakomitego nauczyciela i wychowawcy. Pomysł wystawy zrodził się w środowisku absolwentów PLSP, których łączy jeszcze jeden istotny element. Wszyscy oni byli druhami szczepu im Jana Matejki, którego instruktorem i opiekunem była pani Genowefa. Całoroczna wspólna praca oraz wakacyjne obozy plastyczne (akcja Frombork 1001 i Bieszczady 40) stworzyły wyjątkową, trwającą do dziś więź.

Obok prac Gieny (jak się o niej mówiło) prezentowane są różnorodne prace jej dawnych wychowanków. O wspólnych latach Genowefy Nowak i jej wiernych do dziś druhów opowiada również bogaty zbiór archiwaliów prezentowany na wystawie.

Wystawa eksponowana jest w Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu i potrwa rok.
Galeria zdjęć >>>




DEBATA Tytoń albo zdrowie, 14.06.2016

W dniu 14 czerwca 2016r. w auli Internatu Liceum Plastycznego odbyła się niecierpliwie wyczekiwana przez uczniów debata pt. "Tytoń albo zdrowie". Było to pierwsze z cyklu planowanych akcji o tej tematyce, których inicjatorem jest kierownik internatu Anetta Heliasz-Borowiecka.

Impreza miała charakter debaty oksfordzkiej (uniwersyteckiej). Funkcję Marszałka - prowadzącego spotkanie pełniła opiekun Samorządu Uczniowskiego mgr Katarzyny Kruczek - Kozioł, a Sekretarza mgr Katarzyna Kołacz. Rozpatrywana teza brzmiała "Nie warto palić papierosów".

Młodzież, zarówno wybrana do drużyn "mówców", jak i zasiadająca w charakterze publiczności, z dużym zaangażowaniem brała udział w dyskusji, wysuwając kolejne argumenty zarówno za, jak i przeciw paleniu tytoniu oraz broniąc swoich przekonań. Zdecydowanie więcej było przeciwników palenia, którzy argumentując swoje poglądy, uwzględniali min. aspekty zdrowotne i finansowe.

Podsumowując, wszyscy uczestnicy zgodzili się z tym, że palenie tytoniu, jak każde uzależnienie, jest trudne do wyleczenia i najważniejszymi działaniami jakie możemy podjąć są akcje profilaktyczne promujące zdrowy styl życia, nauka pozytywnych sposobów radzenia sobie ze stresem oraz uświadamianie młodzieży negatywnych skutków tego zgubnego nałogu. Nie zmienia to faktu, że problem dalej pozostaje otwarty, w związku z tym w holu internatu umieszczona została skrzynka, do której anonimowo można wrzucać propozycje rozwiązania problemu palenia papierosów na terenie placówki.




II Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej dla uczniów szkół plastycznych,
Supraśl 2016

W dniach 9-10 czerwca 20116 r. w Liceum Plastycznym w Supraślu odbyło się II Ogólnopolskie Triennale Tkaniny Artystycznej dla uczniów szkół plastycznych. Jest ono formą przeglądu realizacji dyplomowych dającą możliwość konfrontacji działań podejmowanych na specjalizacji tkanina artystyczna w szkołach plastycznych w Polsce. W Triennale każda szkoła mogła zaprezentować tylko 5 dyplomów. W tym roku pokazane były prace: Joanny Dobranowskiej, Karoliny Dziwoty, Jolanty Ogrodzkiej, Karoliny Piestrak, Martyny Trzópek i Iwony Zielińskiej. Wylosowane, trudne do ekspozycji, miejsce w pracowni malarskiej dzieliliśmy z Liceum Plastycznym w Zduńskiej Woli.

Triennale ma charakter konkursowy. W tym roku wyróżnienie otrzymała Iwona Zielińska (rocznik dyplomowy 2014) za tkaninę żakardową Alternatywy alegorii. Dyplom realizowany był pod kierunkiem Ewy i Włodzimierza Dominiaków. Gratulujemy!

Cała wystawa w październiku 2016 r. będzie eksponowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w ramach Międzynarodowego Triennale Tkaniny.




XVIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Francuskiej, Tarnów, 10.06.2016

10 czerwca uczennice Maria Ostowska z klasy 3a i Justyna Nowak z klasy 1. reprezentowały nasze liceum podczas zmagań wokalno-językowych, biorąc udział w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Francuskiej organizowanym przez IV LO w Tarnowie, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa. W tegorocznej edycji Chanson d`amour Marysia, która zaprezentowała się w utworze J. Brela Ne me quitte pas zdobyła trzecie miejsce, natomiast Justyna, która wykonała piosenkę E. Piaf La vie en rose jako jedyna spośród dużej grupy uczestników została wyróżniona za walory językowe. Cieszymy się i gratulujemy, tym bardziej, że, jak podkreśliło profesjonalne jury poziom turnieju był bardzo wysoki, nasze Liceum Plastyczne brało w nim udział po raz pierwszy, a Justyna dopiero rozpoczyna swoją "przygodę" z językiem francuskim. Uczennice językowo przygotowała p. Maria Prokop, która wraz z p. Małgorzatą Mróz towarzyszła im podczas konkursu.

Relacja z wydarzenia, werdykt jury na stronie IV LO w Tarnowie: TUTAJ >>>




Akcja Truskawka, 9.06.2016

W trosce o zdrowie naszych uczniów, poddawanych w ostatnim czasie wzmożonemu wysiłkowi intelektualnemu 9 czerwca wychowawczynie Joanna Małkiewicz i Katarzyna Kołacz zorganizowały mieszkańcom internatu popołudnie relaksacyjne.

W "strefie ciszy" młodzież mogła skorzystać urządzeń do masażu stóp, delektować się świeżymi owocami i sporządzać orzeźwiające koktajle. Atmosfera sprzyjała dyskusjom o zdrowym stylu życia i pozytywnych sposobach radzenia sobie ze stresem. Jednym ze sposobów testowanym przez uczniów w czasie tego popołudnia było puszczanie baniek mydlanych. ;)




Genowefa Nowak Honorowym Obywatelem Miasta Nowy Wiśnicz, 8.06.2016

W rocznicę 400. lecia nadania praw miejskich Nowemu Wiśniczowi, 8 czerwca 2016 roku w sali rycerskiej Zamku Kmitów i Lubomirskich odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. W trakcie uroczystości Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowy Wiśnicz. Tytuł ten pośmiertnie przyznano Pani Genowefie Nowak, zasłużonej nauczycielce rzeźby i opiekunowi szczepu ZHP w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w latach 1958-1977.

Akt nadania tytułu odebrali Małgorzata Majewska (Pyrak) i Mieczysław Majewski, dawni jej uczniowie i druhowie. <>Informacje o działalności dydaktycznej i artystycznej Genowefy Nowak zawiera biogram.




Czas plenerów, 05/06.2016

W maju odbył się XXIII Ogólnopolski Plener Malarski - Jeżów 2016, w którym wzięli udział najzdolniejsi uczniowie szkół plastycznych z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Duda, która, wraz z ponad dwudziestoosobową grupa uczniów, spędziła dwanaście dni w renesansowym dworze – kasztelu. Jak w katalogu pisze Bartłomiej Bałut, komisarz pleneru: Poziom prac malarskich i rysunków był bardzo wyrównany. Młodzież w naturalny i autentyczny sposób interpretowała otoczenie zdominowane świeżą, soczystą zielenią.

Dnia 10 czerwca 2016 w Centrum „Synagoga” – FODŻ dokonano uroczystego otwarcia wystawy Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Zamość Perła Renesansu”. W tegorocznej dziesiątej edycji wzięło udział prawie trzydziestu uczniów z piętnastu średnich szkół plastycznych, w tym Marzena Martyka i Agnieszka Pancerz z wiśnickiego Plastyka. W podsumowaniu pleneru Izabela Winiewicz-Cybulska pisze: Wszystkie obrazy, a zwłaszcza te nagrodzone i wyróżnione, świadczą o dużej odwadze kolorystycznej i dla wielu są czytelną i wyraźną zabawą kolorem, przepuszczonym przez filtr własnej wrażliwości. Jest też w nich swoisty liryzm i spokój, bo uczestnicy Pleneru poczuli, że życie toczy się tu powoli, bez hałasu i świetlistych bilbordów – po prostu bez całej tej „technologicznej gonitwy”.

Sześć czerwcowych dni (3-8) Alicja Fraszczyńska, Daria Litkowiec, Jakub Kmiecik i nauczyciel rzeźby, Mirosław Rekieć spędzili w Myślenicach. Byli uczestnikami pleneru rzeźbiarskiego ”Chrzest Polski 966 - darem dla wszystkich pokoleń” zorganizowanego przez tamtejszy Ośrodek Kultury i Sportu. Celem pleneru było opracowanie plakiety o tematyce związanej z rocznicą Chrztu Polski, w oparciu o ponad tysiącletnią, narodową historię i chrześcijańską tradycję naszego kraju. Kuba pracował w technice ceramicznej zaś Alicja i Daria, po opracowaniu swych projektów w plastelinie wykonały następnie formy silikonowe. Umiejętnością wykonywania takich form Alicja dzieliła się z koleżankami z Plastyka w Zakopanem, które także uczestniczyły w plenerze. Prace powstałe podczas pleneru, będą prezentowane na wystawie w MOKiS, towarzyszącej Światowym Dniom Młodzieży.




Piknik strażacki w Chodenicach, 4.06.2016

Na boiskach przylegających do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodenicach, 4 czerwca, było radośnie, gwarno i kolorowo. Trwał bowiem piknik z okazji dnia dziecka zorganizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Chodenicach wraz z Scholką działającą przy parafii św. Mikołaja w Bochni.

Wiśnicki Plastyk też miał w tym swój wkład. Dzięki Klarze Wnęk, Karolinie Gurgul, Patrycji Gumule, Ewie Wojas i Oli Skowrońskiej na buziach, ramionach i nogach dzieciaków pojawiły się zwierzęta, kwiaty, płomienie ale także emblematy klubów piłkarskich (Mistrzostwa już tuż, tuż). Atrakcją był również malowanie na dużych formatach za pomocą różnorakich narzędzi – w tym często rąk. Dobrze, że strażacy zapewnili dużo wody do mycia. Galeria zdjęć >>>




Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Martwa Natura, Rzeszów, 2.06.2016

Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie był organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Martwa Natura 2016. 2 czerwca 2016 roku Jury, po obejrzeniu 435 prac plastycznych z 87 szkół i placówek, z zachowaniem kryteriów regulaminu konkursu, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w kilku kategoriach, w tym szkoły artystyczne. Wśród wyróżnionych znalazła się Małgorzata Zagóra, obecnie już absolwentka naszej szkoły, której nauczycielem rysunku i malarstwa był Słwomir Nitendel Gratulujemy!




Sensoryzm i biały szum
Wystawa fotograficzna Łukasza Jodłowskiego w Krakowie, 2.06.2016

W Krakowie, w klubie Ra bar bar odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Łukasza Jodłowskiego. Autor prezentuje swoje prace Sensoryzm i biały szum. Są to jego najświeższe doświadczenia związane z fotografią. Łukasz jest uczniem trzeciej klasy Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Mimo młodego wieku, tworzy prace zadziwiająco dorosłe i zaangażowane. Porusza się w obszarze obrazów pobudzających sensorykę zmysłową, jego zdjęcia nie są oczywiste. Łukasz lubi konfrontować się z samym sobą.

Na wernisażu Łukaszowi towarzyszyła pani dyrektor Elżbieta Kucybała, nauczyciel prowadzący Marcin (Makówka) Gimiński oraz wychowawczyni Małgorzata Mróz z grupą kolegów i koleżanek ze szkoły. Były przemówienia, gromkie brawa i gratulacje

Wystawę można oglądać do 23 czerwca w klubie Ra Bar Bar przy ulicy Bożego Ciała 9 w Krakowie.




Warsztaty kosmetyczne w Wiśnickim Plastyku

Dnia 19 maja 2016r. o godz. 17.30 odbyły się warsztaty kosmetyczne dla wychowanek internatu. Były to kolejne z serii warsztatów dla młodzieży dotyczące tematyki pielęgnacji urody. Tym razem wychowanki pod kierunkiem mgr Anny Bakalarz zgłębiały tajniki dbania o dłonie. Dziewczęta poznawały techniki malowania i zdobienia paznokci.




Ożenek w Teatrze PWST w Krakowie

W dniu 18.05.2016 r. młodzież oraz pracownicy naszego liceum mieli okazję oglądnąć spektakl "Ożenek", na podstawie sztuki Mikołaja Gogola, w przekładzie Juliana Tuwima. Sztukę prezentowali dyplomanci krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Napisany w XIX wieku dramat, w interpretacji adeptów szkoły aktorskiej przeniesiony na grunt współczesnej Ameryki porusza temat, który zawsze pozostaje aktualny, jakim jest poszukiwanie szczęścia w miłości.




Plener rysunkowo malarski klas drugich w Niedzicy, 9-13.05.2016

Jak co roku w drugim tygodniu maja uczniowie opuszczają mury szkoły, by udać się na plener rysunkowo-malarski. W tym roku, po kilkuletniej przerwie ponownie wybraliśmy Niedzicę. Jest to malowniczo położona u stup Pienin Spiskich wieś, z urokliwym kościółkiem św. Bartłomieja, wspaniała panoramą Tatr, a przede wszystkim majestatycznym Zamkiem Dunajec i rozległą taflą Zalewu Czorsztyńskiego.

Każde z tych miejsc było atrakcyjnym tematem prac studyjnych oraz licznych szkiców. Dzięki gościnności pani Dyrektor Ewy Jaworskiej Mazur mieliśmy możliwość codziennie poszukiwać nowych motywów we wnętrzach, dziedzińcach i tarasach średniowiecznego zamku.

Wieczorem przychodził czas na bieżącą korektę. I tak niepostrzeżenie minęło pięć słonecznych dni i przyszedł czas wyjazdu. Niedzica żegnała nas deszczem.

Wychowawczynie klas: Ewa Doniec, Aneta Kubas-Ćwierz
Nauczyciele rysunku i malarstwa: Robert Dudek, Przemysław Sławiński

Galeria zdjęć >>>




Warsztaty dla kandydatów do szkoły, 5-6.05.2016

Po raz drugi Wiśnicki Plastyk zaprosił gimnazjalistów, którzy planują przystąpić do egzaminu wstępnego do naszej szkoły, na dwudniowe bezpłatne zajęcia plastyczne.

W dniach 5 i 6 maja 23. kandydatów miało możliwość pracować pod korektą nauczycieli rysunku i malarstwa Robetra Dudka, Sławomira Nitendela i Przemysława Sławińskiego oraz nauczycieli rzeźby Mirosława Rekiecia i Marka Biedki. W trakcie dwu spotkań w obrębie danej dziedziny realizowali różnego typu ćwiczenia, pozwalające na lepsze przygotowanie się do egzaminu wstępnego. Mieli również możliwość poznania szkoły, Wiśnicza i zakresu egzaminu ustnego dzięki spotkaniu z nauczycielem historii sztuki Anną Olędzką.

Za wszystkich trzymamy kciuki na egzaminie wstępnym. Galeria zdjęć >>>




Wystawa Barwą i linią w Krakowie, 2-22.05.2016

Po raz kolejny, we współpracy z Krowoderską Biblioteką Publiczną w Krakowie Wiśnicki Plastyk przygotował wystawę, tym razem zatytułowaną Barwą i linią. Osoby korzystające z Wypożyczalnia dla dorosłych Biblioteki Głównej przy ul. Królewskiej 59, od 2 do 22 maja 2016 r. mogły oglądać prace malarskie naszych uczniów, powstałe na przestrzeni ostatnich lat. Na wystawie można było obserwować zarówno różnorodność stosowanych środków plastycznych jak i podejmowanej tematyki. Dziękujemy KBP za stworzenie możliwości promocji.




Pożegnanie klas czwartych, 29.04.2016

Tyle razem dróg przebytych… to tegoroczne motto Akademii z okazji pożegnania klas maturalnych. Po słowach powitania i sentymentalnym wierszu Do zobaczenia w dorosłym życiu… wyrecytowanym przez Emilię Jaraczewską, głos zabrali uczniowie klasy pierwszej Zuzanna Wozowicz i Sebastian Wardzała, którzy przekazali swoim starszym kolegom wskazówki i przesłania wypowiedziane przez sławnych ludzi, aby stały się dla nich pomocą i drogowskazami życiowymi. W imieniu klasy pierwszej życzenia maturzystom złożyła Julia Majka, a w imieniu SU przewodnicząca szkoły Alicja Fraszczyńska. Po wzruszających życzeniach maturzyści otrzymali drobne upominki, w tym pamiątkowe odlewy ceramiczne przedstawiające budynek Liceum Plastycznego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Kucybała, która wręczyła świadectwo z wyróżnieniem, a także liczne nagrody dla wyróżniających się uczniów. Jako kolejna wystąpiła przedstawicielka klas maturalnych Sylwia Kalemba, która podziękowała Dyrekcji, Pani Kierownik internatu, nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc, troskę i opiekę.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna pełna śmiechu i wspomnień. Największą niespodzianką zarówno dla samych maturzystów, jak i nauczycieli oraz pozostałych uczniów okazała się Gala rozdania nagród „Stańczyk 2016”, która rozpoczęła się od prezentacji zdjęć maturzystów z różnych lat i ich działań szkolnych. Zwycięzcy, którzy zostali później uhonorowani statuetkami Stańczyka zostali wyłonieni w następujących kategoriach:

  • Bystry umysł
  • Złoty pędzel
  • Ostre dłuto
  • Krasomówca
  • Super gliniarz
  • Milusińska
  • Sportowiec roku
  • Tkacz-wyplatacz
  • Kabareciarz
  • Paparazzi
  • Ranny ptaszek
  • Kolorowy zawrót głowy

Zaskoczeniem były nagrody „Super Stańczyk 2016”, które otrzymały: Pani Dyrektor Elżbieta Kucybała, Pani Wicedyrektor Dorota Strzałka oraz Pani Wicedyrektor do spraw artystycznych Barbara Szota – Rekieć, a także wychowawczynie klas maturalnych: Pani Joanna Mistygacz i Katarzyna Sitko. Na zakończenie uroczystości wszyscy zwycięzcy zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia.

Mamy nadzieję, że ten moment pożegnania na długo pozostanie w pamięci Naszych maturzystów. Życzymy im samych sukcesów nie tylko na maturze, ale również w dorosłym życiu. Galeria zdjęć >>>




Akademia z okazji Święta Konstytucji 3. Maja, 28.04.2016

W tym roku uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja miała charakter krótkiej lekcji historii. Uczniowie podczas zainscenizowanej wycieczki historycznej przybliżyli sylwetki sławnych Polaków, którzy mieli znaczący wpływ na tak doniosłe wydarzenie, jakim było uchwalenie tego ważnego dla ojczyzny dokumentu. Byli to między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Staszic, Hugo Kołłątaj, Stanisław Konarski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki.

Młodzież przypomniała krótki fragment „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego, „ Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego oraz treść komedii politycznej „Powrót Posła” Juliana Ursyna Niemcewicza. Zabrzmiały również wszystkim dobrze znane słowa piosenki „Witaj majowa jutrzenko”. Zarówno uczniowie, jak i pozostali zebrani mogli się dowiedzieć, jakie były późniejsze losy Konstytucji oraz jak w kolejnych okresach historycznych Polski obchodzono święto jej uchwalenia. Akademia została podsumowana słowami piosenki „Żeby Polska była Polską”.




DYPLOM 2016 więcej >>>

 


Szkolny Konkurs Wiedzy Biblijnej, 18.04.2016

Kogo wysłał Bóg do ubogiej wdowy w Sarepcie Sydońskiej? Gdzie Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką? Gdzie nie stawia się zapalonej świecy? Ile osób zabiła upadająca wieża przy Syloe? - między innymi z takimi pytaniami musieli się zmagać uczestnicy Szkolnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klasy I, który odbył się 18 kwietnia. Konkurs miał formę pisemną i składał się z dwóch części. Zadania znajdujące się w części pierwszej dotyczyły treści Ewangelii św. Łukasza. Uczniowie musieli wybrać wyraz, który nie pasował do pozostałych, zdecydować czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe oraz podać prawidłową odpowiedź na pytania zamknięte. Test polegał również na zdecydowaniu kto był autorem podanych cytatów, a także dopasowaniu do siebie połówek wersetów. W części drugiej uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami związanymi z motywami biblijnymi w sztuce. Należało rozpoznać temat obrazu lub rzeźby, dopisać atrybut świętego, rozpoznać postać przedstawioną na reprodukcji, dopasować temat obrazu do nazwiska artysty.

    A oto wyniki konkursu:
  • I miejsce - Justyna Nowak (60 pkt)
  • II miejsce - Kamila Kot (59 pkt)
  • III miejsce - Zuzanna Surga (58 pkt)

Konkurs przygotowały i koordynowały: Katarzyna Kruczek- Kozioł, Anna Olędzka, Barbara Trylińska.




Konferencja konserwatorska Ochrona dziedzictwa kultury - teoria i praktyka
Jeżów, 15.04.2016

15 kwietnia 2016 odbyła się konferencja, zorganizowana przez Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie. Jednym z prelegentów była naszauczennica Sylwia Kalemba prezentująca pracę dyplomową Kariatyda wykonaną w pracowni renowacji elementów architektury pod kierunkiem mgr sztuki Marka Biedki i Henryka Kopańczyka.

Na konferencji wystąpili dr hab. Janusz Smaza, prof. ASP Warszawa, dr Paweł Karasiewicz, Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków(PWSZ Nysa), mgr Wojciech Myjak, MKiDN, prezentując szerokie działania konserwatorskie w kontekście kształcenia nowej generacji konserwatorów sztuki.

Dalej prezentowała swoje imponujące działania młoda konserwatorka u początku kariery zawodowej, mgr Izabela Michalik z ASP Kraków, następnie studenci Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego dwóch specjalizacji: konserwacja mebla oraz konserwacja detalu architektonicznego z Tarnowa: Marta Czyszczoń, Monika Gancarek, Alicja Mokrzycka, Justyna Samboraska i uczniowie liceów plastycznych Magdalena Pawlińska, LP Kalisz, Sylwia Kalemba, LP Nowy Wiśnicz.

W przypadku prezentacji studentów i uczniów mieliśmy do czynienia z wyróżniającymi się działaniami o wysokim poziomie profesjonalności zdradzających to, co jest najistotniejsze u młodych adeptów sztuki konserwatorskiej – pasję, zamiłowanie.

Zapraszam do oglądania fotoreportażu >>>.
Marek Biedka





Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci

ś.p. Rozalii Krzyk1 Majewskiej2

W latach 1978-1992 była nauczycielką języka rosyjskiego
oraz wychowawcą
w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych
im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.

W 1975 r, została odznaczona Złotym Krzyżem zasługi,
a w 1984 – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie
w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach
w czwartek, 21 kwietnia 2016 r., o godz. 14.00


Społeczność szkolna Liceum Plastycznego
im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu




Zmagania z ortografią w Wiśnickim Plastyku, 7.04.2016

Grabieżcze wyprawy Napoleona Bonapartego pozwoliły na skumulowanie nieprzeliczonych dzieł sztuki, które ożywiały zarówno budynki i pałace cesarskie, jak też prywatne zbiory na prowincji - tak rozpoczyna się tekst III Szkolnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się 7 kwietnia w bibliotece szkolnej. Do konkursu zgłosiło się 5 miłośników ortografii.

Tekst dyktanda został specjalnie ułożony dla uczniów Liceum Plastycznego przez nauczyciela historii sztuki panią Annę Olędzką. Oprócz pułapek ortograficznych i interpunkcyjnych, zawierał nazwiska znanych i mniej znanych artystów (np. de la Tour, Ingres, van Dyck, Carracci). Po sprawdzeniu prac tytuł Mistrza Ortografii Wiśnickiego Plastyka otrzymała Anna Czarnota z klasy III B (po raz trzeci), natomiast Wicemistrzem została Sabina Sznajder z klasy II B. Zwycięzcom gratulujemy. Konkurs przygotowały: Katarzyna Kruczek-Kozioł, Barbara Trylińska, Anna Olędzka.


Laureatki w Konkursie Pięknego Słowa Mój Kraków, 6.04.2016

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - Pałac Krzysztofory, w dniu 6 kwietnia 2016 roku odbył się finał XIV Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Słowa Mój Kraków. Konkurs, zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 51 w Krakowie, był adresowany do uczniów szkół małopolskich i tym razem miał charakter malarsko-fotograficzny. Z naszej szkoły do konkursu zgłosiło się pięcioro uczniów.

W dniu 14 marca profesjonalne Jury w skład którego wchodzili: Marek Janczyk z Muzeum Historii Fotografii, dr hab. Zofia Budrewicz z Uniwersytetu Pedagogicznego, Natalia Wiernik artystka fotograf i doktorantka ASP Kraków, Michał Grychowski artysta fotograf, Maciej Beiersdorf etnograf, były dyrektor Muzeum Historii Fotografii, doceniło walory artystyczne prac fotograficznych naszych uczennic: Karoliny Hyży, Elżbiety Ćwik i Małgorzaty Machety oraz zakwalifikowało je do etapu finałowego.

6 kwietnia podczas uroczystej Gali Finałowej w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zostały ogłoszone wyniki etapu finałowego konkursu oraz wręczone nagrody i dyplomy laureatom. I miejsce w kategorii szkoły ponadgimnazjalne zdobyła nasza uczennica Elżbieta Ćwik. Karolina Hyży otrzymała wyróżnienie regulaminowe, a Małgorzata Macheta wyróżnienie honorowe - jej prace zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej. Opiekunem uczniów była Barbara Trylińska.

Serdecznie gratulujemy laureatkom! Galeria zdjęć >>>




Wystawa Artyści, którzy udają ludzi w Oświęcimiu, kwiecień 2016

W dniach od 1 do 26 kwietnia 2016 roku (wernisaż 6 kwietnia o godzinie 12:00) w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana była wystawa prac uczennic Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu Artyści, którzy udają ludzi. Skąd taki tytuł? Autorki, szesnaście dziewcząt klasy trzeciej - specjalizacji renowacja elementów architektury tak go tłumaczą:

Dlaczego "Artyści którzy udają ludzi"? Dlaczego nie? Jesteśmy zwariowanymi artystkami, które sprawiają pozory normalnych ludzi, ale tylko w obcym towarzystwie. Żeby wyglądać na normalnych.

Ekspozycje skomponowały z prac malarskich i rysunkowych (plenery, martwe natury, tematy z fantazji, portrety, studia postaci), a także prac przestrzennych powstałych na zajęciach rzeźby i renowacji. Wsparciem i pomocą w organizacji służyła wychowawczyni Edyta Ziółkowska. W trakcie wernisażu gościom, w tym licznej grupie gimnazjalistów, zaprezentowany został film Kai Róg, poświęcony wiśnickiemu Plastykowi. Na liczne pytania dotyczące szkoły odpowiadały uczennice a także Panie wicedyrektor: Barbara Szota-Rekieć i Dorota Strzałka oraz pozostali nauczyciele.

Gratulujemy klasie III B, dziękujemy Dyrekcji Oświęcimskiego Centrum Kultury za gościnność i współpracę.

Relacja z wernisażu wystawy >>>
Galeria zdjęć >>>




DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY, 22.03.2016

Więcej >>>




Szkolny konkurs Życie oraz twórczość artystyczna i literacka Witkacego

14 marca 2016 w Galerii Szkolnej odbył się drugi etap szkolnego konkursu „Życie oraz twórczość artystyczna i literacka Witkacego”. W turnieju wzięli udział uczniowie, którzy zgłosili się wcześniej do pierwszego etapu konkursu. Pierwsza cześć polegała na rozwiązaniu dwóch testów. Liczba punktów uzyskana w pierwszym etapie wliczona została do wyniku końcowego w drugiej części.

Drugi etap konkursu rozpoczął się od sprawdzenia wiedzy z twórczości plastycznej i fotograficznej Witkacego. Ta część polegała na chronologicznym uporządkowaniu fragmentów biografii artysty; wskazaniu prawidłowych odpowiedzi na podstawie lektury tekstu źródłowego jakim był wycinek regulaminu Firmy Portretowej Witkacego; rozpoznaniu zasłoniętych elementów na rysunkach artysty; przyporządkowaniu typów obrazów do konkretnych dzieł i odpowiedzi na wylosowane pytania.

W części drugiej – literackiej - uczniowie udzielali odpowiedzi na 10 pytań zamkniętych dotyczących dramatu „Szewcy”, następnie rozpoznawali autora cytatu. W kolejnej konkurencji uczestnicy przyporządkowywali charakterystyczne przedmioty do wybranych postaci utworu. Ostatnim zadaniem było rozpoznanie bohatera dramatu na podstawie krótkiej charakterystyki.

W drugim etapie konkursu wzięło udział 8 uczniów. Pierwsze trzy miejsca zajęły odpowiednio: Martyna Duda z kl. IIIB, Elżbieta Ćwik z kl. IIB i Patrycja Pietrzyk z kl. IIB. Pozostali uczniowie biorący udział w rywalizacji to: Pajdak Ada z kl. IIIB, Strzałka Marcelina z kl. I, Sznajder Sabina z kl. IIB, Matys Dominik z kl. IIB i Kmiecik Jakub z kl. IIB.




Sukces literacki Emilii Jaraczewskiej, 18.03.2016

SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH - to problematyka wielokrotnie podejmowana przez wybitnych artystów oraz twórców literackich. To również temat VIII edycji Ogólnopolskiego konkursu malarsko-poetyckiego zorganizowanego przez Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Uczestnicy mieli możliwość wypowiedzenia się na tematy religijne i kwestie społeczne za pomocą malarskich i poetyckich środków wyrazu.

Do udziału w konkursie, w kategorii poezja, zgłosiło się 4 uczniów z klasy I: Zuzanna Surga, Józef Sterczula, Jadwiga Van de Logt oraz Emilia Jaraczewska. Jury w składzie: Maciej Szczawiński – redaktor Polskie Radio Katowice oraz prof. dr hab. Bernadeta Niesporek-Szamburska miało niełatwe zadanie wyłonić zwycięzców spośród 59 nadesłanych utworów poetyckich. W kategorii wiekowej 15-20 lat wyróżnienie otrzymała nasza uczennica, Emilia Jaraczewska za wiersz „Chciwość”.

Jestem głodujący chcę
chleba,
Jestem spragniony chcę
wody,
Jestem biedny chcę
pieniędzy,
Jestem uczniem chcę
lepszych ocen,
Jestem dorosły chcę
pracy,
Jestem pracujący chcę
awansu,
Jestem singlem chcę
żony,
Jestem starcem chcę
zdrowia,
Jestem umierający chcę
więcej życia,
Jestem człowiekiem chcę
chcieć więcej.

Chcemy, chcemy, chcemy.
Chciwość nas łapie
W swoje ręce i pożera.
A czego nie chcemy?

Laureatka oprócz nagrody rzeczowej, będzie miała możliwość zaprezentowania swojej twórczości na antenie patronackich stacji radiowych. Jej wiersz zostanie również reprodukowany na wielkoformatowym wydruku i przedstawiony na dwóch wystawach pokonkursowych. Cieszymy się z sukcesu naszej licealistki.

Konkurs koordynowała pani Katarzyna Kruczek-Kozioł.




Spektakl Sen nocy letniej w internacie Wiśnickiego Plastyka

W czwartek, 10.03.2016, o godzinie 17.00 w internacie Wiśnickiego Plastyka odbył się spektakl słowno-muzyczny „Sen nocy letniej” wg. dramatu Williama Szekspira. Widowisko przygotowane przez uczniów klasy eksperymentu wokalnego ze Szkoły Muzycznej 1. stopnia w Trzcianie, pod kierunkiem Pani Moniki Rasiewicz, zbudowane jest z fragmentów dramatu, tańca i śpiewu klasycznego. Oprawę muzyczną sztuki przygotowała Pani Ilona Szczepańska, akompaniowała Pani Magdalena Mazur.




Recytacja i piękne czytanie to też sztuka

Liceum Plastyczne rozwija nie tylko talenty plastyczne, ale również literackie, recytatorskie, a także aktorskie. Stad udział naszych uczniów w konkursach poświęconych tym umiejętnościom.

W finale IX edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, (2 marca 2016) wzięła udział uczennica klasy IIa Ewelina Kubica. Była jedna z 38 uczestników, licealistów z Małopolski. Na zmagania finałowe przygotowała fragment książki Karola Bunscha „Dzikowy skarb”.

Dzień później, 3 marca, w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Bochni odbyły się eliminacje powiatowe 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla młodzieży ponadgimnazjalnej i dorosłych. W kategorii Turniej recytatorski wzięły udział nasze uczennice : Justyna Nowak z klasy I oraz Ewelina Kubica z klasy IIa. Każda z nich recytowała dwa utwory poetyckie oraz fragment prozy. Ewelina przygotowała wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”, Marty Dąbkowskiej „Plan” oraz fragment powieści Doroty Terakowskiej „Ono”. Natomiast Justyna zaprezentowała utwory Agnieszki Osieckiej „Pierwszy bal” i „Nie bądź” oraz fragment prozy Zbigniewa Herberta „Pies infernalny”. Spośród 19 uczestników konkursu, jury wybrało 2 osoby, które przeszły do etapu wojewódzkiego.

Gratulujemy odwagi, życzymy wytrwałości w rozwijaniu recytatorskich i aktorskich pasji i osiągnięć w następnych zmaganiach konkursowych.




Plastyk na Forum Samorządów Uczniowskich w II LO, 18.02.2016

Już po raz drugi, 18 lutego 2016 r. przedstawiciele SU: Alicja Fraszczyńska, Kaja Róg, Dominik Matys, Anna Król i Inez Wiecha, wzięli udział w Forum Samorządów Uczniowskich zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Bochni. Temat tegorocznego spotkania brzmiał: Dopalacze - Nowe Narkotyki - Nowe Zagrożenia - Jak przeciwdziałać zjawisku?. W Forum wzięło udział 6 szkół ponadgimnazjalnych: I LO, II LO, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół nr 3 oraz nasza szkoła.

Młodzież miała możliwość wysłuchania czterech prelekcji dotyczących między innymi:

  • działań podejmowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w celu ograniczenia możliwości dystrybucji dopalaczy i ich używania;
  • toksyczności dopalaczy oraz mechanizmów ich działania na zdrowie i zachowanie pacjenta (prelegent z SP ZOZ Szpital Powiatowy w Bochni);
  • dopalaczy w świetle prawa oraz skali problemu w Powiecie Bocheńskim i w Małopolsce (prelegent z Komendy Powiatowej Policji w Bochni)
  • podstępnego działania dopalaczy na umysł człowieka i jego postępowanie (prelegent z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Bochni).

Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach polegających na wykonaniu plakatu ukazującego skutki wpływu dopalaczy na życie człowieka. Po krótkiej przerwie na poczęstunek, rozpoczęła się moderowana przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji dyskusja na temat: Jak przeciwdziałać zjawisku? Co możemy zrobić w swoim środowisku rówieśniczym, pomysły na profilaktykę. Wszyscy zebrani doszli do wniosku, że dopalacze to narkotyki XXI wieku i należy walczyć z ich rozpowszechnianiem zwłaszcza wśród młodych ludzi.




Ogólnopolskie Biennale W Stronę Fantazji i Wyobraźni
dedykowane Zdzisławowi Beksińskiemu, Krosno 2016

W dniu 16 lutego 2016 roku w Liceum Plastycznym im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie odbyło się posiedzenie jury II. Ogólnopolskiego Biennale W Stronę Fantazji i Wyobraźni dedykowanego Zdzisławowi Beksińskiemu. W werdykcie Jury wskazano na trafność idei konkursu, stwarzającej ogromną przestrzeń do rozwijania plastycznych a także narracyjnych możliwości i talentów młodzieży, pobudzającą inwencję w zakresie technik i tematyki podejmowanych kompozycji oraz zgodnie podkreślono bardzo dobry poziom prac, na co z pewnością istotny wpływ miała merytoryczna i zaangażowana opieka artystyczna nauczycieli prowadzących. Na konkurs łącznie nadesłano 267 prac z 28 szkół artystycznych w Polsce (w kategorii: malarstwo, rysunek, grafika).

Z 85 nadesłanych, a 26 zakwalifikowanych do wystawy prac w kategorii Rysunek Jury II nagrodę przyznało Klaudii Skwarczek, uczennicy klasy czwartej. Klaudii oraz Robertowi Dudkowi, nauczycielowi rysunku i malarstwa składamy gratulacje.

Wystawa pokonkursowa: BWA Krosno, 15 marca – 2 kwietnia.




Projekt Teatroteka - Laboratorium Kreatywności - Warszawa

Już po raz drugi uczniowie uczestniczyli  w warsztatach teatralnych w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, w ramach udziału w Projekcie Edukacyjnym "Teatroteka – Laboratorium Kreatywności". Projekt jest przeznaczony dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i zakłada wykorzystanie spektakli Teatroteki w realizacji zajęć edukacyjnych w oparciu o wartościowe artystycznie i podejmujące współczesną tematykę teksty kultury.

Na pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu, które odbyło się 7 listopada 2015 r.,reprezentanci z naszej szkoły: Jagoda Adamek, Marlena Adamek, Ewa Wojas, Patrycja Gumuła, Karolina Gurgul wraz z opiekunem Anetą Kubas-Ćwierz wysłuchali wykładu Krzysztofa Domagalika, redaktora prowadzącego cykl Teatroteka, na temat teatru telewizji, a także zwiedzili halę zdjęciową, w której powstają wszystkie utwory Teatroteki. Mieli też okazję porozmawiać z twórcami spektaklu "Człowiek bez twarzy", reżyserem Andrzejem Bartnikowskim i scenografem Pawłem Walickim.

Podczas drugiego spotkania, które odbyło się 13 lutego 2016, uczniowie: Anna Król (kl.I), Inez Wiecha (kl.I), Justyna Nowak(kl.I),  Jagoda Adamek (kl.II), Marlena Adamek (kl.II), Elżbieta Ćwik  (kl.II) wraz z opiekunami Anetą Kubas-Ćwierz oraz Katarzyną Kruczek-Kozioł wzięli udział w warsztatach scenograficznych i scenopisarskich. Młodzież wykonywała mini scenografie do spektaklu oraz miała dopisać zakończenie do przedstawionej scenki. To ostatnie zadanie najlepiej wykonała uczennica naszej szkoły Jagoda Adamek.

Uczestnicy projektu zwiedzili również wystawę Plan Filmowy (fragmenty scenografii do filmu wojennego "Karbala" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza), obejrzeli krótkie spoty dotyczące między innymi: efektów specjalnych wykorzystanych w produkcji, budowania scenografii oraz tworzenia efektów dźwiękowych. Chętni uczniowiezostali zaproszeni do charakteryzatorni, by na własnej skórze przekonać się jak wygląda wykonanie sztucznych ran wykorzystywanych podczas nagrywania scen drastycznych. Interesujące było też spotkanie z Panem  Wawrzyńcem Kostrzewskim, reżyserem spektaklu pt: "Walizka", który licealiści mieli możliwość obejrzenia podczas zajęć w szkole przy realizacji projektu. Udział w warsztatach okazał się nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również inspiracją dla uczniów do kolejnych działań w ramach projektu.




Finał Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Artystów Nieprofesjonalnych ART-TALENT 2016,
Libiąż, 13.02.2016

ART-TALENT w Libiążu jest konkursem z dużymi tradycjami. W tym roku, już po raz 27, młodzi artyści - póki co amatorzy - mogli spotkać się ze swoimi kolegami, koleżankami z różnych stron kraju, (konkurs ten jest konkursem ogólnopolskim) mogli pokazać swoje prace i skonfrontować swoje osiągnięcia z osiągnięciami innych. Jest to bardzo ważne dla młodzieży, zwłaszcza na etapie rozwoju artystycznego i osobowościowego na jakim się znajduje (przedział wiekowy uczestników to od 13 do 25 lat) Uczestnicy przeglądu mogli zobaczyć jak pracują inni, zaspokoić ciekawość, nauczyć się czegoś jeszcze (uroczystą galę poprzedziły warsztaty artystyczne).

Organizatorzy do przeglądu podchodzą bardzo ambitnie, z dużą pieczołowitością. Sam konkurs stał się już znaczącym wydarzeniem kulturalnym nie tylko w mieście Libiążu ale i w regionie, stanowiąc doskonałą formę promocji twórczości młodzieży. Współpraca z władzami samorządowymi oraz z sponsorami pozwala na zapewnienie atrakcyjnych nagród dla laureatów " ART- TALENT ". Wystawy przygotowywane są w przestronnych wnętrzach Libiąskiego Centrum Kultury. Na wernisażach " ART- TALENT" zawsze gwarno i kolorowo: uczestnicy, rodzice, władze samorządowe, zaproszeni goście. Prace ocenia profesjonalne jury w którego skład wchodzą profesorowie wyższych uczelni plastycznych, fachowcy z różnych dyscyplin plastycznych, osoby zasłużone dla kultury, artyści.

W tym roku udział wzięło 78 uczestników. Nadesłano 188 prac. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów. Konkurs był podzielony na kategorie. W kategorii liceów nasi uczniowie uzyskali bardzo dobre lokaty zdobywając trzy główne nagrody. I Nagrodę przyznano Dawidowi Siedlarzowi z kl. IVb, II Nagrodę Dominice Bogdan z kl. IIIa i III Nagrodę Marcinowi Tokarczykowi z kl. IVb. Cała trójka dała się już wcześniej poznać z dużych możliwości plastycznych, zdobywając nagrody na różnych szkolnych i pozaszkolnych konkursach, jak również reprezentując naszą szkołę na Makroregionalnym Przeglądzie kl. III-cich w ubiegłym roku. Duże gratulacje należą się również pozostałym naszym uczestniczkom: Dianie Sajak, Alicji Fraszczyńskiej oraz Patrycji Pietrzyk, za aktywność, ambicje i postawę.

Robert Dudek.




Wyróżnienie w konkursie literackim Książka na medal, 12.02.2016

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Filia w Bochni zorganizowała II edycję Konkursu Literackiego Książka na medal dla uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu bocheńskiego. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie recenzji wybranej książki przeznaczonej dla młodzieży. Jury oceniając prace brało pod uwagę kreatywność, samodzielność myślenia, poprawność stylistyczną i językową oraz twórcze podejście do formy recenzji.

W dniu 12.02.2016 w bocheńskiej Bibliotece Pedagogicznej miało miejsce uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu. Wśród nich znalazła się nasza uczennica Aleksandra Skubis, która zdobyła wyróżnienie i otrzymała nagrodę książkową. Pozostali uczestnicy finału z naszej szkoły to Ewelina Pajdzik, Mikołaj Mardeusz, Łukasz Jarosz, Marzena Martyka, Kamila Kot, Marcelina Strzałka i Patrycja Flak.

Serdecznie gratulujemy Oli sukcesu literackiego. Galeria zdjęć >>>




Konkurs Pięknego Czytania, 11.02.2016

W szkolnym etapie IX edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się 11 lutego w sali języka polskiego, wzięło udział 7 uczniów (z klasy pierwszej i drugiej). W tym roku uczestnicy eliminacji przygotowali do czytania fragmenty tekstów związanych z początkami państwa polskiego do końca panowania Bolesława Chrobrego.

Komisja w składzie: Katarzyna Kruczek-Kozioł i Barbara Trylińska oceniając wystąpienia uczniów brała pod uwagę przede wszystkim: interpretację tekstu, dykcję oraz zachowanie limitu czasu. Mimo wyrównanego poziomu uczestników, jury udało się wyłonić zwycięzców. Są to: Ewelina Kubica z klasy II a, która zaprezentowała fragment powieści Karola Bunscha Dzikowy skarb oraz Justyna Nowak z klasy I, która czytała fragment utworu Józefa Ignacego Kraszewskiego Stara baśń. Uczennice będą reprezentować szkołę w finale konkursu, który odbędzie się 3 marca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Trzymamy kciuki za dziewczyny.




Bal Matejkowski, 8.02.2016

W poniedziałek, 8. lutego miał miejsce długo oczekiwany przez mieszkańców internatu XVII Bal Matejkowski. Jak co roku, odbyły się wybory nowego szkolnego Stańczyka. Po licznych, karkołomnych konkurencjach stanowisko etatowego błazna na kolejny rok objęła uczennica klasy III B, Dominika Bogdan, występująca jako Czarna Wdowa z Avengersów. Nie pokonali jej Shakira, Nicki Minaj, Billy Joe Amstrong, ani nawet sam Darth Maul wraz z dzielną drużyną z Gwiezdnych Wojen.

Wybrano także nowe koronowane głowy, które są przytwierdzone do szyi Bartłomieja Kubowicza i Artura Kordeczki, natomiast najpiękniejszy strój miała na sobie Aleksandra Skubis.

Serdecznie dziękujemy Wojciechowi Torowi za ciężar całorocznego noszenia błazeńskiej czapki, oraz pani kierownik, Anetcie Borowieckiej za zaszczycenie imprezy swoją obecnością i objęcie funkcji przewodniczącej Jury. Imprezę przygotowały mgr Joanna Małkiewicz i mgr Katarzyna Kołacz.
Galeria zdjęć >>>




Styczniowe spotkanie plastyczne z przedszkolakami, 13.01.2016

W ramach współpracy z Publicznym Przedszkolem nr 5 w Bochni grupa uczennic z klasy I: Anna Król, Zuzanna Wozowicz, Inez Wiecha i Justyna Nowak wraz z opiekunem Katarzyną Kruczek-Kozioł, udała się tuż przed Dniem Babci i Dziadka do najmłodszej grupy przedszkolaków, by wspólnie przygotować artystyczne upominki na to wyjątkowe święto.

Licealistki przeczytały dzieciom krótkie wierszyki oraz bajki związane tematycznie z tą uroczystością a następnie pomagały maluchom w zrobieniu papierowych kwiatków oraz w ozdabianiu gipsowych serduszek. Wspólne działania plastyczne przyniosły zarówno przedszkolakom, jak i naszym uczennicom wiele radości i satysfakcji.

Miłym zaskoczeniem dla młodzieży było otrzymanie od Dyrekcji Przedszkola oraz Pani wychowaczyni dyplomów z podziękowaniem za zorganizowanie tego typu zajęć oraz słodkich upominków.




Wystawa Wiktorii Kubińskiej w Krakowie, styczeń 2016

W styczniu w Klubie Kuźnia w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida na os. Złotego Wieku Dzielnicy Mistrzejowice w Krakowie miała miejsce wystawa indywidualna Wiktorii Kubińskiej. Wystawa Negocjacje obejmowała prace malarskie i graficzne Wiktorii, uczennicy klasy III, specjalizacji renowacja. Na wernisażu (12.01) autorce towarzyszyła Edyta Ziółkowska, wychowawczyni, koleżanki z klasy oraz Sławomir Nitendel, nauczyciel rysunku i malarstwa. Tak mówił on o Wiktorii - Nauka w naszej szkole jest konsekwencją jej świadomego wyboru, jak mówią jej bliscy, niezwykłego talentu, co też potwierdzam, ale też systematycznej, często mozolnej pracy.

Cieszy nas udany występ młodej twórczyni, której należy życzyć jak najwięcej sukcesów w dalszej drodze rozwoju, nie tylko twórczego. Galeria zdjęć >>>




Olimpiada Teologii Katolickiej 2015/16 - Gratulacje dla Kamili Kot

W środę przed feriami, tj. 13 stycznia 2016 w Tarnowie, w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli odbył się finał diecezjalnego szczebla Olimpiady Teologii Katolickiej, poświęconej nauczaniu św. Jana Pawła II i spotkaniom papieża z młodzieżą podczas Światowych Dn i Młodzieży. Wśród finalistów, których z całej Diecezji Tarnowskiej było ponad stu, znalazła się również uczennica naszego Liceum – Kamila Kot z klasy pierwszej.

Pytania były bardzo trudne; wymagające perfekcyjnego zapoznania się z wieloma tekstami źródłowymi i wgryzienia się w nauczanie i przemówienia papieskie. Trzeba też było wykazać się umiejętnością interpretacji, a wielu wypadkach umieć dosłownie zacytować dany tekst.

Rywalizacja była zacięta i wyrównana. Bardzo się cieszymy, iż nasza Kamila zajęła zaszczytne 6. miejsce.

Gratulujemy i dziękujemy za udział w Olimpiadzie. Życzymy światła Ducha Świętego i powodzenia w kolejnych olimpiadach, a z tego co wiemy Kamila przygotowuje się do kolejnego konkursu. Trzymamy kciuki.




Wystawa CERAMICZNE DIALOGI w Starym Sączu

W Starosądeckiej „Galerii pod Piątką”, w dniu 8 stycznia 2016 r. odbył się wernisaż wystawy Ceramiczne Dialogi. Prezentuje ona prace uczestników XI Ogólnopolskiego Pleneru Ceramicznego dla Nauczycieli Szkół Plastycznych, który miał miejsce w lipcu 2015 w Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.

Wystawa w Starym Sączu została zorganizowana z inicjatywy Komisarza Pleneru, nauczyciela ceramiki Henryka Kopańczyka. Dzięki dobrej reklamie zorganizowanej przez prowadzącą Galerię, panią Ewelinę Wiśniewską, na wernisażu pojawiło się wielu twórców z regionu sądeckiego, absolwentów, jak i obecnie uczęszczających do szkoły uczniów naszego Liceum. Komisarz pleneru zaprezentował sylwetki artystów pedagogów, których prace eksponowano na wystawie oraz przybliżył sposoby realizacji powstałych dzieł. Uczestnicy wernisażu mieli możliwość bezpośrednio porozmawiać z artystami i dowiedzieć się więcej o tajnikach ceramiki oraz efektach uzyskanych w fazie końcowej. Wystawę można oglądać do lutego. Galeria zdjęć >>>




Szkolne spotkanie wigilijne, 17.12.2015

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji społeczność naszej szkoły zebrała się na tradycyjnym opłatku. Na spotkanie przybyli nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły, absolwenci oraz zaproszeni goście. Wieczór wigilijny rozpoczęli maturzyści, którzy przygotowali z tej okazji występ artystyczny.

Pani Kierownik internatu przygotowała w tym roku wyjątkową niespodziankę, zapraszając Marka Piekarczyka, który, przy akompaniamencie Jacka Borowieckiego i Tadeusza Apryasa, zaśpiewał nam kilka swoich ulubionych utworów oraz opowiedział o czasach, kiedy, jako nieznany nikomu jeszcze początkujący artysta, śpiewał na wieczorkach tanecznych i balach maskowych organizowanych w naszym internacie (w lutym będzie kolejny bal... :)).

Następnie mieliśmy okazję wspólnie kolędować przy muzyce Bartka Kubowicza i Artura Kordeczki, oraz posłuchać fantastycznego występu zespołu "Małe Franki", w składzie: Bartek Kubowicz, Madzia Kubowicz, Sylwia Dziwisz.

Spotkanie jak co roku było okazją do wspólnego spędzenia czasu, w wyjątkowej, rodzinnej atmosferze, przy pysznych, świątecznych potrawach, przygotowanych przez nasze niezastąpione panie kucharki. Wprowadzeni w świąteczny nastrój będziemy z niecierpliwością wyglądać prawdziwej pierwszej gwiazdki i przerwy świątecznej, żeby po Nowym Roku, wypoczęci i pełni energii do realizacji noworocznych postanowień wrócić do szkoły i przygotować kolejne wspólne spotkanie. A tym razem będzie to bal karnawałowy zwany Matejkowskim;) Galeria zdjęć >>>




Konkurs na najładniejszą bombkę choinkową z wiśnickim akcentem, 12.12.2015

Tradycyjnie, w tym roku już po raz czternasty, nasi uczniowie wzięli udział w organizowanym przez Muzeum Ziemi Wiśnickiej konkursie na najładniejszą bombkę choinkową z wiśnickim akcentem. W tym roku bombki miały dodatkowo uwzględniać jubileusz 400-lecia miasta.

Laureatami konkursu w kategorii liceum zostali: Dominik Matys, Monika Kurek, Julia Majka i Agnieszka Pancerz. Serdecznie gratulujemy. Zwycięskie bombki wystawione zostały na aukcji w czasie kiermaszu świątecznego na wiśnickim rynku 20 grudnia. Ze strony naszej szkoły konkurs koordynowały wychowawczynie: Joanna Małkiewicz i Katarzyna Kołacz, w obradach jury zaś brała udział Anetta Heliasz-Borowiecka.




Akcja Góra grosza w Wiśnickim Plastyku

Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania uczniom i nauczycielom, którzy po raz drugi włączyli się w tegoroczną, już XVI. edycję ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra grosza”, organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Jej celem jest pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Mamy nadzieję, że zebrane przez Was grosiki choć w minimalnym stopniu sprawią radość i wywołają uśmiech na twarzach dzieci. Wierzymy, że udział w tej akcji był dla wszystkich dobrą lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie.




XVI. Ogólnopolski Konkurs CERAMIONY, Elbląg 2015

Dnia 9 grudnia odbyło sie rozstrzygniecie Ogólnopolskiego Konkursu CERAMIONY organizowanego w Elblągu. Spośród 116 prac wyróżnione zostały prace uczennic naszej szkoły:

  • I miejsce w kategorii młodzież zajęła Jagna Rumin. Forma została wykonana z szamotu oraz pomalowana i przetarta tlenkiem manganu. Przedstawia ona leżący tors kobiety pozszywany grubym, zardzewiałym drutem. Praca nosi tytuł Ceramiczny performance.
  • III miejsce w tej samej kategorii zajęła Katarzyna Pitek. Nagrodzona praca Ptak jesienny jest elementem realizacji kilkuelementowej, która przedstawia stado ptaków. Forma została wykonana z szamotu, z zastosowaniemna całej powierzchni głębokiego reliefu, podkreślonego przecierkami tlenkiem żelaza. Skrzydłach zyskały fakturę poprzez odciśnięcie liści.
  • Wyróżnienie w kategorii dorośli otrzymała Katarzyna Chorobik. Praca nosi tytuł Starość nie radość, młodość nie wieczność. Rzeźba przedstawia siedzącą postać o ciele młodej dziewczyny a twarzy starej kobiety. Wykonana została w technice szamotu z użyciem złotego szkliwa oraz tlenku żelaza.

Gratulujemy sukcesów naszych uczennic. To wielki zaszczyt mieć tak zdolne artystki jak one.




Nasi uczniowie czytają dzieciom, 09.12.2015

W środowe przedpołudnie, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu nasi uczniowie poprowadzili spotkania czytelnicze dla dzieci z klasy zerowej ze Szkoły Podstawowej oraz dla przedszkolaków.

Spotkania te miały nietypowy przebieg. Młodzież przygotowała dla dzieci niespodziankę. Dominik Matys wcielił się w rolę Św. Mikołaja, a towarzyszące mu koleżanki: Ewelina Kubica i Anna Głód przebrane za renifery, czytały dzieciom bajki o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, Mikołaju, bałwanku-Śnieżynku oraz zimowych przygodach małej wróżki Amelki. Dzieci z zerówki odpowiadały na zadawane przez Mikołaja zagadki, a maluchy kolorowały przygotowane specjalnie dla nich przez młodzież świąteczne malowanki.

Na zakończenie spotkania wszyscy mali słuchacze otrzymali od Mikołaja słodkie przysmaki. W podziękowaniu za tak miłą wizytę dzieci zaśpiewały piosenkę i pożegnały młodzież gromkimi brawami. Spotkanie przygotowały: Barbara Trylińska i Katarzyna Kruczek–Kozioł.




Współpracy Wiśnickiego Plastyka ze szkołami muzycznymi ciąg dalszy, 2.12.1015

Zaprzyjaźniona z Wiśnickim Plastykiem Szkoła Muzyczna I Stopnia w Trzcianie wraz ze Szkołą Muzyczną I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie, Włoskim Instytutem Kultury z siedzibą w Krakowie i Małopolską Manufakturą Sztuki była organizatorem I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ettore Pozzoli Trzciana – Kraków.

Konkurs ma na celu popularyzację twórczości kompozytorów włoskich i polskich, których nazwiska niezbyt często goszczą na afiszach koncertowych; są w pewnym cieniu popularności więc konkurs jest znakomitą okazją, by z tego cienia ich twórczość wydobyć.

W ramach imprez towarzyszących organizatorzy przygotowali wykłady przybliżające sylwetki kompozytorów, ich twórczość oraz szeroko ujęty opis epok, w których przyszło im żyć i tworzyć. Jeden z nich wygłosiła Anna Olędzka, nauczyciel historii sztuki w naszej szkole. Opowieść dotyczyła wątków muzycznych, które można odnaleźć w sztukach plastycznych, zwłaszcza malarstwie - sposobu ukazywania tematów muzycznych, instrumentów, osób muzykujących, portretów kompozytorów i wirtuozów.

Obok nagród i dyplomów dla uczestników konkursu przygotowano pamiątkowe plakietki. Wykonali je nasi uczniowie specjalności ceramika artystyczna, pod kierunkiem nauczyciela Wojciecha Hyżego.




KONKURS Światło w ramach programu Małe Triennale Grafiki-Myślenice 2015, 30.11.2015

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie zorganizowały już po raz trzeci w ramach programu Małe Triennale Grafiki - Myślenice 2015 konkurs dla młodzieży szkół gimnazjalnych, szkół średnich i studentów pn. Światło.

Konkurs ma na celu zaproszenie młodych ludzi do wykreowania w swej wyobraźni odpowiedzi na postawiony tytuł i w formie artystycznej przełożenie go na własne dzieło sztuki.

Miło nam poinformować, że Jury Konkursu przyznało GRAND PRIX naszej uczennicy, Dominice Bogdan. Gratulujemy!




Wernisaż wystawy poplenerowej CERAMICZNE DIALOGI 2015, 28.11.2015

W reprezentacyjnym wnętrzu wiśnickiego Zamku Kmitów i Lubomirskich, w sobotnie południe miało miejsce podsumowanie Ogólnopolskiego Pleneru dla Nauczycieli Szkół Plastycznych Ceramiczne Dialogi 2016. Było nim otwarcie wystawy prezentującej prace 14 artystów, zrealizowane w trakcie lipcowego pleneru, którego organizatorem było Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

W obecności gości, w tym przedstawicieli CEA, uczestników IX Ogólnopolskiego Seminarium Nauczycieli Ceramiki i Rzeźby Szkół Plastycznych oraz władz samorządowych artyści opowiadali o swych doświadczeniach w pracy z tak wymagającym medium jakim jest ceramika. Dla artystów były brawa, kwiaty i wręczone przez Dyrektora Muzeum Ziemi Wiśnickiej kalendarze i widokówki promujące nowy Wiśnicz, a dla wszystkich katalogi Ceramiczne Dialogi, Nowy Wiśnicz 2015.

Wystawa potrwa do 31 grudnia 2015 roku. Galeria zdjęć >>>




IX Ogólnopolskie Seminarium Nauczycieli Ceramiki i Rzeźby Szkół Plastycznych, 27.11.2015

Nauczyciele specjalności ceramika artystyczna i przedmiotu rzeźba spotkali się w Nowym Wiśniczu na IX Ogólnopolskim Seminarium Nauczycieli Ceramiki i Rzeźby Szkół Plastycznych. Tematem wiodącym było Przestrzenne widzenie i operowanie formą w kontekście przedmiotu rzeźba i specjalizacji ceramika. Więcej >>>




DOBRY WIECZÓR Z POEZJĄ I PIOSENKĄ

Wieczór 26.11.2015 upłynął w internacie bardzo nastrojowo. Dwudziestu jeden uczniów naszego liceum przedstawiło program poetycko-muzyczny. Świetlica została zamieniona w przytulną kawiarenkę, której klimatu przydawała kolekcja dawnych pocztówek i ciepłe światło świec.

Kameralna oprawa sprzyjała sentymentalnej podróży przez czas. Podróży, której kolejnymi etapami były wiersze i piosenek znanych, najczęściej polskich autorów - począwszy od fraszek Mistrza Jana z Czarnolasu, a skończywszy na grupie Myslovitz.

Swój talent wokalno-recytatorski zaprezentowali uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich, którym serdecznie dziękujemy. Imprezę zorganizowały mgr J. Małkiewicz i mgr K. Kołacz. Galeria zdjęć >>>




OTRZĘSINY, 24.11.2015

Pssst... czy wiecie o tym, że wtorek 24.11.2015r. w sali gimnastycznej był niezły CYRK??? Luzem biegające foki, małpy i słonie, (a treser w najlepsze doił krowę), tańczące ryby, kobieta z brodą, baletnice, mim, czarodziej (oczywiście z asystentką), dziewczyna rzucająca nożami, klauni, tancerka z szarfą, a druga niezliczoną ilością hula-hop, siłaczka, najgrubsza kobieta świata (w ośmiu parach spodni) i raczkujące niemowlę. Wszyscy oni koniecznie chcieli zdobyć certyfikat uprawniający do legalnego pobytu w naszej szkole przez kolejne cztery lata.

Stopień przygotowania kandydatów oceniało "Żury", które miało naprawdę ciężkie zadanie. Żyrafa, Izotor i Morfeusz nieraz musieli posiłkować się dodatkowymi pytaniami. Szczęśliwie wszystkim udało się pozytywnie przebrnąć przez kolejne konkurencje i zdobyć upragniony glejt. Dodatkowo chodzą słuchy, że niejaki Sebo W. - w ramach nagrody specjalnej - zyskał możliwość zwolnienia z odpowiedzi w tym tygodniu, ale o tym pssst.

Za przygotowanie internackich "Otrzęsin" serdecznie dziękujemy grupie III pod opieką mgr Alicji Bakalarz. Galeria zdjęć >>>




Poplenerowa wystawa fotografii w Katowicach

W Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach w listopadzie zaprezentowane zostały prace fotograficzne uczestników dwóch edycji Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego dla Uczniów i Nauczycieli Szkół Plastycznych Wiśnickie Inspiracje. Wystawa obejmuje zdjęcia w technice cyjanotypii realizowane w 2013 roku i technice talbotypii powstałe we wrześniu 2015 roku. W plenerach uczestniczyli przedstawiciele szkół z: Jarosławia, Katowic, Lublina, Opola, Olsztyna, Radomia, Tarnowa, Zakopanego, Zamościa i Nowego Wiśnicza.

Obok uczniów katowickiej szkoły wystawę mogli obejrzeć również uczestnicy warsztatów artystycznych MULTIMEDIA W SZTUCE. Galeria zdjęć >>>




Multimedia w sztuce, Katowice 2015

W warsztatach artystycznych MULTIMEDIA W SZTUCE pt. Barwa i Dźwięk, organizowanych przez Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach (18 – 20 listopada 2015) naszą szkołę reprezentowała Dominika Malec. Ireneusz Kaznocha i Sławomir Salmanowicz dokonali analizy filmów, w tym etiudy Dominiki pt. Szum.

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość wysłuchania wykładu Ireneusza Kaznochy Wpływ dźwięku i barwy na rozwój sztuki filmowej, czyli subiektywna historia filmu: od jarmarcznej rozrywki po dzieło sztuki oraz uczestniczyć w warsztatach operatorskich Krzysztofa Zygalskiego (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach): Bluebox – kreatywna rola oświetlenia. Galeria zdjęć >>>




Szkolny Konkurs Recytatorski, 19.11.2015

Jedni piszą wiersze głową,
drudzy - sercem wiersze piszą,
jedni tworzą erę nową,
drudzy wciąż w ogonie wiszą,
a ci znowu dręczą się nad światem
a ja , a ja, a ja, - piszę wiersze - kwiatem, kwiatem.

A. Osiecka

W dniu 19 listopada 2015 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, tym razem poświęcona twórczości poetyckiej Agnieszki Osieckiej. Bogactwo i różnorodność twórczości poetki, autorki licznych piosenek, ale także skeczów, spektakli teatralnych i tekstów prozatorskich, dała możliwość zróżnicowanej interpretacji jej utworów.

Komisja dokonywała oceny, kierując się następującymi kryteriami:

  1. dobór repertuaru do możliwości wykonawczych,
  2. interpretacja utworu,
  3. ogólny wyraz artystyczny.

Do konkursu przystąpiły dziewczęta z klasy pierwszej i drugiej A, prezentując m.in. takie utwory, jak: Jeżeli jest, Kamień z serca, Mój pierwszy bal. Jury w składzie: Barbara Trylińska, Anna Olędzka i Katarzyna Kruczek-Kozioł wytypowało zwycięzców: I miejsce - Justyna Nowak (kl.I), wyróżnienie - Ewelina Kubica (kl.II a).

Zwycięzcom gratulujemy wysokiego poziomu, a wszystkim recytatorom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.




WARSZTATY DLA GIMNAZJALISTÓW Z TRZCIANY

W dniu 18 listopada, w pracowniach tkaniny artystycznej odbyły się zajęcia warsztatowe dla dwóch klas gimnazjalnych z Trzciany. Podczas zajęć uczniowie wykonali na własnych koszulkach nadruki z przygotowanych szablonów. W powstałych pracach widać różnorodność. Chociaż zabawa kolorem nie była łatwa, efekty ucieszyły młodych twórców. Pokazujemy zdjęcia wybranych prac i z zajęć prowadzonych przez Ewę Dominiak i Urszulę Liszkę. Galeria zdjęć >>>




W Muzeum Stanisława Fischera w Bochni, 17.11.2015

Uczniowie z klas IVa i IVb, wraz z opiekunami, Katarzyną Kruczek-Kozioł i Barbarą Trylińską, w ramach zajęć z języka polskiego (poziom rozszerzony), wysłuchali wykładu pracownika Muzeum im. St. Fischera w Bochni, dr Iwony Zawidzkiej, Getto w Bochni, opowiadającego o życiu bocheńskich Żydów w getcie oraz ich losach po jego likwidacji. Spotkanie odbyło się w Galerii Strych Muzealny.

Getto w Bochni zostało utworzone przez Niemców w kwietniu 1941 roku. Obejmowało starą dzielnicę żydowską i zawierało się w obrębie ulic: Kowalskiej, Brackiej, Niecałej, Św. Leonarda, Solna Góra i Kraszewskiego oraz ulicy Trudnej. W ciągu funkcjonowania getta przewinęło się przez nie ok. 15 tys. Żydów, pochodzących z Bochni, Brzeska, Mielca, Dębicy, Krakowa, Krzeszowic. Akcje likwidacyjne w getcie przeprowadzone były kolejno w sierpniu i listopadzie 1942 r. oraz we wrześniu 1943 roku. Większość osób zginęła. Część wywieziono do niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Auschwitz i Bełżcu, a około 500 osób zostało rozstrzelanych w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Miejsca związane z historią getta upamiętnia w Bochni żydowska Trasa Pamięci.

W trakcie wizyty w muzeum młodzież miała również możliwość obejrzenia wystawy prezentującej twórczość malarską artysty Marcina Samlickiego (1878 – 1945) W pełnym kolorze, zorganizowanej w roku 70. rocznicy tragicznej śmierci artysty.

Malarz należy do najbardziej utalentowanych malarzy wywodzących się z Bochni, a zarazem do najżarliwszych wyznawców koloryzmu polskiego. W historii sztuki polskiej nie zajął jednak tak eksponowanego miejsca, jak jego najbliżsi przyjaciele - Olga Boznańska czy Tadeusz Makowski, niemniej oryginalna i stojąca na dobrym poziomie twórczość malarska bocheńskiego artysty zasługuje w pełni na przypomnienie (Muzeum W Bochni – Słownik biograficzny).

Wystawa prezentuje zróżnicowaną twórczość Samlickiego obecną w zbiorach bocheńskiego muzeum.




FINAŁ XIX KONKURSU SZKOLNEGO PRACA WAKACYJNA - 2015

W XIX szkolnym konkursie Praca Wakacyjna - 2015 wzięło udział 33 uczniów naszej szkoły. Autorzy dostarczyli 58 prac. Do konkursu dopuszczono wszystkie prace bez wstępnej selekcji. Swoje prace zaprezentowali uczniowie klas czwartych, trzecich, drugich a nawet pierwszych. Reprezentowane były wszystkie podstawowe dyscypliny plastyczne. W tym roku pojawiły się nawet prace rzeźbiarskie, co bardzo cieszy, podobnie jak wysoki poziom prac graficznych.

Udało się przygotować ciekawą wystawę, która budziła duże zainteresowanie wśród społeczności szkolnej i nie tylko. Zaproszenie do pracy w Jury przyjęli Panowie: Mirosław Rekieć, Sławomir Nitendel, Przemysław Sławiński i opiekun projektu Robert Dudek. Sąd konkursowy w dniu 05.11.2015 zdecydował o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

    W dziedzinie malarstwa
  • PIERWSZA NAGRODA: DAWID SIEDLARZ (kl. IV B)
  • WYRÓŻNIENIE: PATRYCJA PIETRZYK (kl. II B)
  • WYRÓŻNIENIE: EWA PACIORA (kl. III B)
  • WYRÓŻNIENIE: KATARZYNA PITEK (IV A)
    W dziedzinie rysunku
  • PIERWSZA NAGRODA: nie przyznano
  • DRUGA NAGRODA: MARCIN TOKARCZYK (kl. VI B)
  • TRZECIA NAGRODA za różnorodność i poszukiwanie formy: ANNA FILCEK (kl. IIB)
  • WYRÓŻNIENIE za poszukiwania twórcze. DOMINIKA BOGDAN (kl. III A)
  • WYRÓŻNIENIE za różnorodny zestaw rysunków: DIANA SAJAK (kl. IV B)
    W dziedzinie grafiki
  • PIERWSZA NAGRODA: DOMINIKA BOGDAN (kl. III B)
  • WYRÓŻNIENIE: ANNA FILCEK (kl. II B)
    W kategorii "Zestaw prac"
  • PIERWSZA NAGRODA: DAWID SIEDLARZ (kl. IV B)
  • DRUGA NAGRODA: ANNA FILCEK (kl. II B).
  • TRZECIA NAGRODA: KATARZYNA PITEK (kl. IV A)
  • WYRÓŻNIENIE: DIANA SAJAK (kl. IV B)
    W dziedzinie rzeźby
  • PIERWSZA NAGRODA: MIKOŁAJ MARDEUSZ (kl. III A )
    W kategorii "Mój świat"
  • NAGRODA: ELŻBIETA ĆWIK (kl. II B)
  • NAGRODA: DAGMARA MALINOWSKA (kl. IIB)
    NAGRODY DYREKTORA ds. ARTYSTYCZNYCH:
  • ANNA FILCEK (kl. II B) za zestaw prac rysunkowo-graficznych
  • JOANNA JAGIEŁKA (kl. III A) za pracę malarską „Opiekun”

Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy do udziału w przyszłym konkursie Praca wakacyjna - 2016.

Fundatorami nagród są: Rada Rodziców, Dyrektor do spraw artystycznych Barbara Szota-Rekieć, Stowarzyszenie Sztuka i Edukacja oraz osoby pragnące zachować anonimowość.

Wręczenie nagród odbyło się na finisażu wystawy 13 listopada 2015 roku. Galeria zdjęć >>> | Galeria prac >>>




Święto Niepodległości w Wiśnickim Plastyku, 5.11.2015

W sali Internatu pogrążonej w półmroku oświetlanym zaledwie płomieniami zniczy stojących przed imitacją mogiły powstańczej spotkaliśmy się, aby wspólnie przeżyć kolejną, już 97 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada 1918 roku Ojczyzna po 123 latach oswobodziła się z więzów niewoli i zdobyła upragnioną wolność. 

Uczyniliśmy ten dzień refleksją nad historią naszego kraju. Uroczystą akademię rozpoczęła multimedialna prezentacja, która przypomniała wszystkim zebranym przyczyny oraz skutki niewoli Polski, ale także bohaterstwo i odwagę żołnierzy i powstańców, który oddali swoje życie, aby ukochany kraj był wolny. Wzruszające recytacje patriotycznych utworów oraz śpiewane legionowe pieśni (solowe wystąpienia usłyszeliśmy w wykonaniu: Joanny Kozek (kl.IV b) - „Rozkwitają pęki białych róż”, Justyny Nowak (kl.I) - „Biały krzyż” i Artura Kordeczki (kl.I) - „Z młodej piersi się wyrwało”) stworzyły uroczysty klimat w przededniu narodowego święta.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie z klasy I. pod opieką Katarzyny Kruczek-Kozioł. Galeria zdjęć >>>




Pamięć o tych, których nie ma - Samorząd Uczniowski z wizytą na wiśnickim cmentarzu

Cóż jest życie? Życie to przemiana materii (...)
to ścigłe i niepochwytne zwierzę. (...)
Mijanie to mijanie się ze światłem,
to mijanie się z człowiekiem.
Mijanie to żal prędki.

Julian Przyboś

Tuż przed 1 listopada przedstawiciele SU wraz z opiekunem tradycyjnie udali się na wiśnicki cmentarz, aby, jak co roku, uporządkować groby byłych profesorów i pracowników Liceum Plastycznego oraz zapalić znicze. Jest to czas kiedy młodzież może zastanowić się nad sensem życia i jego kruchością oraz ulotnością. To moment kiedy słowa biblijnego Koheleta: marność nad marnościami i wszystko marność nabierają właściwego sensu.




Święto Patrona Szkoły, 29.10.2015

W 122 rocznicę śmierci Jana Matejki odbyła się uroczysta akademia poświęcona temu niezwykłemu artyście, twórcy malarstwa ilustrującego dzieje Polski. Tajemnicą popularności malarstwa Matejki jest jego filmowość, uzyskana poprzez „kadrowane” obrazy, które powodują, że oglądamy historię jak ciekawy serial telewizyjny.

Uroczystość rozpoczęła się od ogłoszenia wyników konkursu literackiego na „Ciepłą opowieść o Janie Matejce”. Pierwsze miejsce zajęła Sylwia Kalemba, natomiast wyróżnienia otrzymali: Gabriela Orzechowska i Łukasz Jarosz. Nagrodzone prace zostały odczytane zgromadzonej publiczności.

Kolejną częścią spotkania był konkurs wiedzy o malarstwie Matejki. Do rywalizacji przystąpili reprezentanci klas drugich. Pierwsze zadanie polegało na „ustawieniu” żywego obrazu, spośród losowo wybranych dzieł. Klasa 2a zaprezentowała „Zawieszenie Dzwonu Zygmunta”, a 2b „Unię lubelską”. Uczniowie mieli odtworzyć układ kompozycji ustawiając odpowiednio bohaterów (do dyspozycji osoby z widowni) i wykorzystać jako uzupełnienie przygotowane rekwizyty, nawiązujące do obiektów przedstawionych na obrazach. W zabawie uczniowie korzystali ze swej znajomości obrazów Patrona szkoły i własnej pomysłowości. W drugim zadaniu drugoklasiści musieli odgadnąć tożsamość postaci występujących w obrazach Matejki. W te osoby wcielili się uczniowie z klas: 3a, 3b oraz 1. Podpowiedzią mógł być: rekwizyt, muzyka lub imię ucznia. I tak mogliśmy zobaczyć: Stanisława Augusta Poniatowskiego, Polskę i Litwę, Mikołaja Kopernika, Wernyhorę, Władysława Jagiełłę i rycerzy spod Grunwaldu oraz królową Jadwigę.

Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: p. Barbara Szota- Rekieć, p. Anna Olędzka, p. Anetta Heliasz-Borowiecka i p. Marek Biedka. Rywalizacja była zacięta. Po podliczeniu punktów, jury ogłosiło, że zwyciężyli uczniowie z klasy 2b, a ich koledzy zajęli zaszczytne drugie miejsce. Uczestnicy w nagrodę otrzymali słodkie upominki.

Zabawie towarzyszyła miła atmosfera, było dużo śmiechu i radości. Finałem zmagań była pamiątkowa fotografia z Patronem ( w jego rolę wcielił się Łukasz Jodłowski), który cały czas obserwował swe święto, siedząc w fotelu, nieopodal Stańczyka.

Przedstawienie przygotowały panie: Aneta Kubas-Ćwierz i Edyta Ziółkowska. Galeria zdjęć >>>




Relacja z konferencji Kretywny nauczyciel - kreatywny uczeń

28 października 2105 roku odbyło się spotkanie dla nauczycieli naszego liceum, na którym przedstawione zostały najważniejsze wiadomości z Ogólnopolskiej Konferencji dla nauczycieli szkół artystycznych „Kreatywny nauczyciel – kreatywny uczeń”, zorganizowanej przez Centrum Edukacji Artystycznej na UMFC w Warszawie w dniach 17-18.09.2015.

    Na spotkaniu przedstawiono:
  • wybrane zagadnienia z raportu o stanie szkolnictwa w Polsce;
  • neuropsychologiczne podstawy kreatywności. Ja asertywne i Ja kreatywne ( na podstawie wykładu dr hab. T. Kobierzyckiego);
  • prawo autorskie w szkołach – jak i czego uczyć;
  • nowe specjalności i specjalizacje w szkołach artystycznych od roku 2014;
  • klasyfikowanie, promowanie i ocenianie oraz egzamin dyplomowy w szkole plastycznej w świetle planowanych zmian w rozporządzeniu MKiDN;
  • wewnątrzszkolną instrukcję egzaminu dyplomowego, która zmieniła się od 2015 r.;
  • jak rozpoznawać zdolności plastyczne u kandydatów do szkoły;
  • informacje o nowych portalach informacyjnych, które mogą być wykorzystywane jako pomoc dydaktyczna na lekcjach.

Spotkanie przeprowadziły: Katarzyna Kaczmarek – Kołacz i Anna Olędzka.




Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Granice Rzeczywistości, 27.10.2015

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Białystok Interphoto jest festiwalem cyklicznym, o wysokim poziomie artystycznym, odbywającym się co dwa lata, obejmującym nie tylko działania wystawiennicze ale również spotkania, prelekcje, warsztaty, pokazy multimedialne, konkursy szkolne, działania łączące fotografię z muzyką czy literaturą. Głównym tematem festiwalu, niezależnie od edycji jest GRANICA, ze wszelkimi przynależącemu temu hasłu wymiarami.

W ramach Białystok Interphoto 2015, zorganizowany został Konkurs Fotograficzny Granice Rzeczywistości adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski.

W dniu 27.10.2015 r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, na którym dokonano oceny i wyboru najciekawszych i najlepszych prac. Praca Łukasza Jarosza Wyłaniam się zyskała II nagrodę w kategorii wiekowej: szkoła ponadgimnazjalna. Nagrodzone prace opublikowane będą na stronie internetowej festiwalu.

Bardzo nas cieszy wysoka ocena zdjęcia wykonanego przez Łukasza.




Zwiedzamy Łańcut, 21.10.2015

Dnia 21 października br młodzież klas trzecich naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Łańcuta. Uczniowie pod opieką Edyty Ziółkowskiej i Małgorzaty Mróz zwiedzili jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce typu pallazo in fortezza, wzniesioną przez Stanisława Lubomirskiego w XVII w.

Podziwiając interesujące wnętrza: Wielką Sień, Salę Kolumnową, Wielką Jadalnię, liczne pokoje kąpielowe, Salon Narożny czy Teatr słuchaliśmy historii tego miejsca, którą dość automatycznie przekazywała pani przewodnik. Szczególne wrażenie zrobiła dwukondygnacyjna Sala Balowa, która olśniła uczniów swym przepychem i niezrównaną akustyką. Uczniowie zwrócili uwagę na niepowtarzalne posadzki wykonane w technice intarsji, czyli "mozaiki" z różnych gatunków drewna, oryginalne piece kaflowe, jak również wspaniałe żyrandole. Pomieszczenia, które przetrwały do obecnych czasów w prawie niezmienionej formie, urzekły nas bogatą i różnorodną kolekcją malarstwa, grafiki, tkanin, wyrobów z laki, szkła, sreber czy porcelan.

Z zamkiem arkadowym przejściem połączona jest klasycystyczna Oranżeria, a w niej ogród zimowy. Stała ekspozycja roślin i zwierząt przeniosła nas w inny, trochę bajkowy świat. Oczywiście nie mogliśmy pominąć wizyty w stajniach i wozowni, gdzie znajduje się kolekcja pojazdów konnych o różnorodnych typach i zróżnicowanym przeznaczeniu- jedynej takiej na świecie. Uroku temu miejscu dodały eksponaty związane z podróżami właścicieli zamku i ich zainteresowaniami.

Piękny park, którym odbyliśmy krótki spacer(niestety pogoda nas nie rozpieszczała) zachwycił nas starym drzewostanem rzadkich drzew: olbrzymich platanów, buków czy miłorzębów.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było poznanie jednego z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce a zbudowanej w 1761 roku Synagogi. Wzniesiona na planie prostokąta w stylu barokowym synagoga zachwyciła uczniów pięknymi polichromiami, autentyczną murowaną bimą i wystawą judaików. Niezwykle sympatyczny, posiadający ogromną wiedzę przewodnik opowiadał z pełnym zaangażowaniem o historii tego miejsca, ludziach i o symbolice, jak również wystroju sztukatorsko- malarskim, eksponującym realizacje od lat 60 XVIII do lat 30 XX wieku.

Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń, pozwoliła miło spędzić czas. Czekamy na następną.




Wernisaż wystawy prac uczennic klasy trzeciej Creatio, 19.10.2015

W Jaworznie w Galerii Ekslibris miał miesiące wernisaż otwierający wystawę Creatio. Autorkami wystawy są Alicja Fraszczyńska i Marzena Martyka. Tytuł z języka łacińskiego oznacza „tworzyć”. Jest to nawiązanie do twórczej pasji, która nieustanie towarzyszy młodym artystkom. Prezentowane prace zostały wykonane w różnorodnych technikach. Większość z nich, to rysunki powstałe w technice węglowej. Pojawiają się prace pastelowe, a także malarstwo olejne. Tematyka zaprezentowanych na wernisażu dzieł, nawiązuje do codziennego życia autorek. Liczne studia postaci przeplatają się z elementami krajobrazów a także inspiracjami pochodzącymi z dzieł wielkich mistrzów.

Wystawa stanowi podsumowanie pracy uczennic nie tylko na lekcjach rysunku i malarstwa ale także jest wynikiem twórczego działania w wolnym czasie. Galeria zdjęć >>>




Dzień Edukacji Narodowej, 14.10.1015

W środę, 14 października świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej zwany popularnie Dniem Nauczyciela. W świetlicy internatu odbyła się uroczysta akademia, podczas której Pani Dyrektor Elżbieta Kucybała wręczyła wyróżnionym nauczycielom nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz akty awansu zawodowego. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego, składając życzenia, obdarowali grono pedagogiczne kwiatami.

W tym dniu miało też miejsce ślubowanie uczniów klasy pierwszej, którzy oficjalnie zostali włączeni do społeczności szkolnej. Tradycyjnie przedstawiciele pierwszoklasistów złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, że będą pilnie wypełniać swoje obowiązki i dbać o dobre imię Liceum Plastycznego w nowym Wiśniczu.

Finałem uroczystości była część artystyczna – wiersze o nauczycielach oraz humorystyczne scenki z życia szkoły- przygotowana przez uczniów klas drugich pod opieką pani Anety Kubas-Ćwierz. Galeria zdjęć >>>




Na spektaklu w krakowskiej PWST, 13.10.2015

Po raz kolejny mieszkańcy internatu Wiśnickiego plastyka gościli w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. 13 października czterdziestu czterech uczniów miało okazję oglądać spektakl dyplomowy studentów V roku Wydziału Aktorskiego Niech żyje wojna. Sztuka, zainspirowana kultowym już serialem TVP Czterej pancerni i pies, w antagonistycznej w stosunku do wizji Janusza Przymanowskiego wersji ukazuje losy głównych bohaterów realiach historii wojennej. Wyjazd tradycyjnie zorganizowała mgr Anna Syska.




Spotkanie z prof. Czesławem Dźwigajem w Wiśnickim Plastyku, 7.10.2015

W Internacie Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu miało miejsce spotkanie z wybitnym i cenionym rzeźbiarzem, prof. Czesławem Dźwigajem, absolwentem Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu oraz profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Spotkanie odbyło się 7 października o godz. 17.00 na świetlicy internatu w obecności młodzieży, wychowawców oraz Pani Dyrektor.

Profesor opowiadał głównie o swoim życiu i pracy twórczej, wspominał lata pobytu w Nowym Wiśniczu, ludzi których tu poznał i których zna do dzisiaj. Najciężej opowiadać artyście o sobie, szczególnie jeśli ta twórczość rozwija się przez lata. Autor tak określił swoją działalność artystyczną:

Ciężko ją podsumować, zwłaszcza jeśli jest się jeszcze w trakcie. Jest coś takiego, co uświadomił mi jeden z krytyków sztuki dopiero trzy lata temu: mianowicie myśl Trapoli zawarta w architekturze, która została wpisana w piękne wzgórza wiśnickie; barok, wczesny barok. Ja nie zdawałem sobie z tego sprawy, ale to gdzieś tam pozostaje, tkwi w człowieku. Zawsze coś z tego źródła urodzenia zostaje w każdym artyście w tym przypadku mógłbym powiedzieć, że ta myśl wczesnobarokowa gdzieś w mojej twórczości tkwi. Nie zdawałem sobie z tego sprawy przez trzydzieści lat, a da się to zauważyć w całej mojej twórczości, nie tylko w rzeźbie, ale we wszelkich moich działaniach artystycznych.

Jeśli chodzi o pomniki Jana Pawła II rzeczywiście jest to rekord Guinnessa jeśli chodzi o wykonanie ilości rzeźb przez jednego artystę. Wiele osób się zastanawia jak to możliwe, żeby jeden człowiek tyle realizował; to jest kwestia dobranego, zgranego zespołu ludzi. To moi byli studenci. Kiedy ja projektuję, rysuję, ustawiam, oni już odlewają pewne rzeczy. Współpracuję z odlewniami, znakomitymi fachowcami. Sam Michał Anioł zatrudniał 50-100 pracowników.

Wpisy w encyklopediach za mną nie nadążają. Ktoś świetnie złośliwie powiedział, że nawet jeśli przyjdzie kataklizm, to po Dźwigaju na pewno coś zostanie, bo tyle tego "naprodukował" (Gazeta Krakowska 13.04.2015). Galeria zdjęć >>>




Wyniki wyborów do Samorządu Szkolnego

Jak co roku, pod koniec września w naszej szkole odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci: Bartłomiej Kubowicz kl. I, Małgorzata Macheta II a, Kaja Róg II a, Dominik Matys II b, Alicja Fraszczyńska III b, przygotowali swoje wizerunki w formie zdjęć oraz zaprezentowali społeczności szkolnej własne propozycje dotyczące działalności SU.

W głosowaniu wzięło udział 83 wyborców, którzy przyznawali swoje głosy trzem kandydatom. Ostatecznie w wyniku wyborów Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Alicja Fraszczyńska, zastępcą Kaja Róg, a skarbnikiem Dominik Matys. Nowy Zarząd po konsultacjach z przedstawicielami samorządów klasowych wybrał opiekunem Samorządu Uczniowskiego Panią Katarzynę Kruczek-Kozioł. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy owocnej pracy.




III Ogólnopolski Plener Rzeźby: KAMIEŃ DREWNO CERAMIKA
w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 7 - 18 Września 2015

Organizatorem Pleneru był Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, a patronat nad nim objęło Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Temat III Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźby związany był z twórczością Józefa Brandta, wybitnego przedstawiciela nurtu batalistycznego w malarstwie 2 poł. XIX w.

Uczniowie realizowali prace w wyjątkowo przychylnym miejscu, jakim jest Centrum Rzeźby Polskiej, zapewniającym wymarzone dla rzeźbiarzy wsparcie. Plenerowicze, w tym nasi uczniowie: Mikołaj Mardeusz, Wojciech Tor, zapoznali się z możliwościami centrum, rozbudowanym parkiem maszyn warsztatami odlewniczymi, kuźnią, stolarnią itp. a także dysponowali cennymi materiałami i, co najistotniejsze, fachowym wsparciem pracowników centrum.

Centrum Rzeźby Polskiej jest imponującym miejscem dedykowanym rzeźbiarzom z różnych zakątków Polski. Uczniowie byli zachwyceni tym, że mogli poznać profesjonalnych artystów, którzy w tym czasie realizowali swoje projekty. Również podczas pobytu przez Centrum przewinęły się dwa plenery studenckie. Uczniowie poznali historię i współczesność Centrum Rzeźby Polskiej zwiedzali wystawy poznając dzieła wybitnych twórców.

Z pewnością dla plenerowiczów był to czas nie tyle wzmożonej aktywności twórczej, co czas planowania następnej wizyty zwłaszcza, że obecni tam artyści rzeźbiarze wspominali określając pewną stałą, że swoje pierwsze plenery rzeźbiarskie mieli w tym miejscu.

Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Centrum Rzeźby w Orońsku, w, której jest opis szczegółowy pleneru a poza tym przedstawiona jest działalność Centrum: http://www.rzezba-oronsko.pl/index.php?aktualnosci,871,kamien_%E2%80%93_drewno_%E2%80%93_ceramika_ - prettyPhoto

Zapraszam do oglądania fotoreportażu Tutaj >>>
Marek Biedka




OGÓLNOPOLSKI PLENER FOTOGRAFICZNY Wiśnickie Inspiracje - PODSUMOWANIE

Gośćmi wiśnickiego Plastyka przez pięć dni (14 – 18 września)byli uczniowie i nauczyciele ze szkół plastycznych w Jarosławiu, Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Tarnowie i Zakopanym. Powodem wizyty był udział w IV Ogólnopolskim Plenerze Fotograficznym Wiśnickie inspiracje.

W tym roku pomysłodawca pleneru i jego komisarz pan Michał Nieć zaproponował technikę talbotypii, wynalezioną w 1839 roku przez Anglika W.H.F. Talbota, pierwszą technikę negatywowo-pozytywową.

Od poniedziałku do czwartku plenerowicze poznawali szkołę, miasteczko i okolice, szukali inspiracji, fotografowali, wybierali najciekawszy kadr, niecierpliwie oczekiwali wydruku na folii.

O ile zdjęcia wykonywane były cyfrowo, to proces wykonania odbitki w całości realizowany był przez uczestników ręcznie. Każdy musiał sobie samodzielnie przygotować papier, pokrywając go emulsją światłoczułą. Na tak przygotowane podłoże nakładał negatyw wydrukowany na folii i naświetlał go, bądź za pomocą lampy halogenowej, bądź – dzięki ładnej pogodzie – światłem słonecznym. Talbotypia, zwana również kalotypią jest techniką bardzo trudną, stad nie każde podejście było udane i często pojawiało się pytanie: „Wyjdzie? Nie wyjdzie?”.

Pięć dni, wypełnione wędrówkami po wiśnickich plenerach i wykonywaniem kolejnych prób mających na celu zgłębienie tajników talbotypii, szybko minęło. Podsumowaniem tych zmagań była wspólnie przygotowana wystawa poplenerowa. Stanowiły ją wybrane (po jednej danego autora) prace prezentowane w nowo powstałej galerii szkolnej usytuowanej w miejscu dawnej kotłowni węglowej w budynku internatu.

W eksponowanych talbotypiach odnajdujemy zarówno znane i rozpoznawalne elementy wiśnickiego krajobrazu kulturowego jak i na co dzień niedostrzegane miejsca, które w tej „starej” technice nabierają nowego uroku.

Na wernisażu (18.09.2015) wrażeniom estetycznym towarzyszyła również część oficjalna, czyli wręczenie uczestnikom dyplomów udziału oraz drobnych pamiątek przez panią dyrektor Elżbietę Kucybałę. Kolejnym miejscem ekspozycji prac plenerowych Wiśnickie inspiracje będzie Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach, w trakcie ogólnopolskich warsztatów artystycznych „multimedia w sztuce”.

Skończył się plener, ale myślimy już o kolejnym, piątym, poniekąd jubileuszowym. Odbędzie się w 2017 roku i będzie okazją do przypomnienia prac powstałych w trakcie minionych edycji.

UCZESTNICY IV OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU FOTOGRAFICZNEGO
DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI SZKÓL PLASTYCZNYCH WIŚNICKIE INSPIRACJE 2015
  • ZSP JAROSŁAW: DR ANDRZEJ RUŁKA, SYLWESTER KRAWIEC, WOJCIECH KUSZAJ
  • ZSP LUBLIN: MGR KRZYSZTOF WEREŃSKI, PAULINA ATRAS, MICHAŁ ZABIELSKI
  • PLP OLSZTYN: MGR BARTOSZ ORDELEWSKI, PATRYK DĄBKOWSKI, KLAUDIA KALCOWSKA
  • ZPPKP OPOLE: MGRMARIA BITKA JR, OKTAWIA DZIEDZIC, SONIASZYDŁOWSKA
  • ZSP KATOWICE: MGR JOANNA NOWROT, SANDRA BRZĘCZEK, SABINA PRĘDKA
  • ZSP TARNÓW: MGR MAREK KALAFARSKI, ANETA BURZEC, DARIA KOSIOROWSKA
  • ZSP ZAKOPANE: MGR MAGDALENA CISZEWSKA-RZĄSA, PATRYCJA MARCISZ, KATARZYNA MEGLICZ
  • LP NOWY WIŚNICZ: MGR MICHAŁ NIEĆ (komisarz pleneru), EWA PACIORA, ŁUKASZ JODŁOWSKI,
  • Asystenci komisarza: MAŁGORZATA MACHETA, KAROL GŁÓD



OGÓLNOPOLSKI PLENER FOTOGRAFICZNY
dla Uczniów i Nauczycieli Szkół Plastycznych Wiśnickie Inspiracje

Po raz czwarty w Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu w dniach 14 – 18 września 2015 roku odbędzie się Ogólnopolski Plener Fotograficzny dla Uczniów i Nauczycieli Szkół Plastycznych Wiśnickie Inspiracje. Współorganizatorem imprezy jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

W działaniach plenerowo-warsztatowych uczestniczyć będą trzyosobowe grupy (nauczyciel i dwóch uczniów) ze szkół plastycznych z Jarosławia, Katowic, Lublina, Olsztyna, Opola, Rzeszowa, Tarnowa, Zakopanego i Nowego Wiśnicza.

Działania plenerowe realizowane będą na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Powstałe zdjęcia opracowane zostaną w szlachetnej technice talbotypii.

Talbotypia jest pierwszą techniką negatywowo-pozytywową, wynalezioną w 1839 roku przez Anglika W.H.F. Talbota. Materiałem światłoczułym jest papier nasycony azotanem srebra, który po wysuszeniu kąpany jest w roztworze chlorku lub bromku sodu. Naświetlony negatyw wywołuje się w roztworze kwasu galusowego i utrwala w roztworze tiosiarczanu sodu, następnie płuka i suszy.

Idea talbotypii - czyli wykonanie negatywu pozwalającego na otrzymanie wielu pozytywów (odbitek), stała się podstawą dalszego rozwoju fotografii.

Podsumowaniem pleneru będzie wystawa prezentująca powstałe w trakcie czterech dni realizacje uczniów i nauczycieli. Wernisaż odbędzie się 18.września. o godz. 12.00 w Galerii Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu.





Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci

Ś.P. Krystyny WYRWY

Absolwentki pierwszego rocznika 1951/52
Państwowego Technikum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu,
w latach 1954-1997 nauczyciela-bibliotekarza
w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie
w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu
w poniedziałek, 7 września 2015 r., o godz. 14.00


Społeczność szkolna Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu




Fotograficzne wizje Łukasza Jodłowskiego

W piątkowym wydaniu Gazety Krakowskiej 04.09.2015 r., można było zobaczyć prace fotograficzne Łukasza Jodłowskiego, ucznia klasy III. Liceum Plastycznego, specjalizacja fotografia artystyczna. Gazeta poświęciła naszemu uczniowi całą stronę. Obok krótkiej notatki dotyczącej Łukasza, na stronie ukazały się wybrane zdjęcia młodego artysty, które prezentują jego kunszt fotograficzny. Oby więcej takich udanych zdjęć - trzymamy kciuki za dalszą, fotograficzną przygodę Łukasza.




UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/16, 1.09.2015

Społeczność Wiśnickiego Plastyka uczestniczyła w inauguracji roku szkolnego 2015/16. Drugim punktem imprezy było zwiedzanie Wielkiej Wystawy Środowiska Artystów związanych z Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu ARTAREA na Zamku w Nowym Wiśniczu. Galeria Zdjęć >>>




PIKNIK 2015 Glina i żar ognia, 16.07.2015

Podsumowaniem dwutygodniowych działań uczestników XI. Ogólnopolskiego Pleneru Ceramicznego dla Nauczycieli Szkół Plastycznych był piknik Glina i żar ognia. W jego trakcie uczestnikom pleneru dyrektor Elżbieta Kucybała wręczyła stosowne zaświadczenia potwierdzające udział.

Kilka „ciepłych” słów do plenerowiczów i organizatorów skierowali przedstawiciele władz lokalnych. Zaproszeni goście mieli możliwość obejrzeć prace oraz posłuchać autoprezentacji. Wędrówka po pracowniach była atrakcją nie tylko dla gości ale również autorów, którzy pochłonięci pracą nie zawsze mogli obserwować poczynania koleżanek i kolegów. Galeria Zdjęć >>>




XI. Ogólnopolski Plener Ceramiczny dla Nauczycieli Szkół Plastycznych
CERAMICZNE DIALOGI, 6-18.07.2015
Więcej >>>






ARCHIWUM 2014/15

BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt