Z ŻYCIA INTERNATU - ARCHIWUM

Szlachetne zdrowie…

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia 10 kwietnia w internacie została zorganizowana akcja promocji zdrowia i profilaktyki. W trakcie wychowankowie mieli okazję dokonać pomiaru ciśnienia krwi, masy ciała, wzrostu, obliczyć wskaźnik BMI. Dodatkowo mogli skorzystać z „strefy relaksu” – delektować się zdrowymi przekąskami, świeżo wyciskanymi sokami oraz zażyć odprężającego masażu. Akcji towarzyszyły również rozmowy na temat zdrowego stylu życia.

Organizatorzy: A. Domas, A. Bakalarz, J. Małkiewicz



II Edycja Internackiego Konkursu Wiedzy o Savoir – Vivre, 11.03.2019

Mieszkańcy Internatu Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu mieli okazję uczestniczyć w II Edycji Internackiego Konkursu Wiedzy o Savoir – Vivre.

Udział w konkursie gwarantował uczestnikom poznanie zasad kulturalnego zachowania, zarówno w domu, w szkole, wśród codziennych sytuacji życiowych oraz podczas oficjalnych spotkań. Pragniemy aby takie wartości jak wychowanie, kultura osobista i obycie towarzyskie nadal odgrywały ważną rolę w życiu każdego człowieka, dążymy więc do ich popularyzacji w jak najszerszym kręgu odbiorców. Dzięki temu, że „Obycie umila życie” jest konkursem o walorach edukacyjnych – wychowankowie podnoszą swoją wiedzę z tego zakresu, to równocześnie zapewnia również dobrą zabawę i zdrową rywalizację.

Laureatami tegorocznej edycji zostali:

  • I miejsce – Weronika Tomaszewska, kl. III A;
  • II miejsce – Anna Stanek, kl. III B;
  • III miejsce – Vanessa Zakrzewska, kl. II.

Konkurs przygotowała i przeprowadziła wychowawczyni z internatu, Edyta Chrzan.

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM, 5.03.2019

Dnia 5 marca 2019 r. na świetlicy w internacie miało miejsce długo wyczekiwane spotkanie z panią dietetyk. Tematem prezentacji było zdrowe żywienie i zdrowy styl życia oraz nowa piramida żywieniowa dzieci i młodzieży.

Podczas spotkania odbyła się degustacja zdrowej żywności oraz świeżo wyciskanych soków przygotowanych przez wychowawczynie: Alicję Bakalarz, Annę Domas i Joannę Małkiewicz. Spotkanie zorganizowała Anna Domas.

Koncert Walentynkowy Valentines Day, 14.02.2019

W klimatycznie udekorowanej świetlicy Internatu Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, w dniu 14 lutego zorganizowany został Koncert Walentynkowy pt.: Valentines Day. Ideą koncertu było uświadomienie wszystkim wychowankom, że miłość jest potrzebna w życiu każdego człowieka. Koncert miał charakter musicalowy: zabawną fabułę opartą na miłosnych perypetiach. Opowiadał o „kolorach” miłości związanych z wiekiem. Goście mogli wysłuchać piosenek miłosnych w wykonaniu Gosi Rozkrut i Korneli Sówki, okraszonych dowcipem prowadzących. Na zakończenie spotkania organizatorzy przygotowali Loterię Walentynkową.

Inicjatorami i twórcami tego wydarzenia zarówno na poziomie artystycznym jak i organizacyjnym byli uczniowie z klasy III. wraz z wychowawczyniami: Edytą Chrzan i Anną Bakalarz.

RELAKS, Oddech, Spokój, Spokój Umysłu, cisza, wyciszenie… – CYKLICZNE ZAJĘCIA RELAKSACYJNE

W okresie zimowym chętni wychowankowie Internatu biorą udział w zajęciach relaksacyjnych prowadzonych przez wychowawcę, Edytę Chrzan. Celem spotkań jest uświadomienie młodzieży jak poradzić sobie ze stresem dnia codziennego. Ćwiczenia proponowane przez prowadzącą mają zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale również na psychikę i dobre samopoczucie. Podczas cyklicznych spotkań uczniowie poznają również różne techniki relaksacyjne: np. trening autogenny B. Schultza, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rozluźniające, wizualizacje itp. Zajęciom towarzyszy spokojna muzyka relaksacyjna. Warto dodać, iż całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia jest niemożliwe, ale trzeba podjąć starania, aby umieć sobie z nim poradzić, polubić go i jakoś z nim żyć.

PRELEKCJA Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA AIDS, 04.12.2018

Z okazji Światowego Dnia AIDS, w dniu 04.12.2018 r., młodzież naszego internatu uczestniczyła w prelekcji dotyczącej zagrożeń jakie niesie za sobą wirus HIV. Zajęcia poprowadziła pani Halina Knapik z Sanepidu w Bochni. W czasie spotkania został wyświetlony film pt: „ AIDS- choroba wciąż niepokonana”, następnie młodzież włączyła się do dyskusji na nurtujące je problemy. Uczniowie mieli również możliwość wypełnienia krzyżówki oraz krótkiego testu badającego poziom wiedzy w tym temacie. Po spotkaniu była możliwość degustacji sałatki owocowej, wykonanej na warsztatach kulinarnych oraz słodkiego poczęstunku przygotowanego przez panią Alicję Bakalarz i panią Annę Domas.

Organizatorzy: A. Domas, A. Bakalarz, J. Małkiewicz





TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO, 27.11.2018

W dniu 27.11.20018r. odbył się w naszym internacie „Turniej tenisa stołowego”. Rozgrywki te, organizowane już od kilku lat przez panią Alicję Bakalarz zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży, tym bardziej, że na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. I tym razem uczestnicy dostarczyli kibicom wiele emocji. Po zaciekłej walce dało się wyłonić zwycięzców, którymi zostali:

Pierwsze miejsce: Duszan Ładoś – kl. III
Drugie miejsce: Marceli Maślanka – kl II
Trzecie miejsce: Antonina Ryczek – kl. I

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkich uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych rozgrywkach.

Kocham cię życie…

…to temat przewodni czwartej edycji z cyklu spotkań „Dobry wieczór z poezją i piosenką”, które miało miejsce 22.11.2018 r. Na ten wieczór strawę dla duszy przygotowali Oliwia Strzopa, Emilia Jaraczewska, Kamila Rybak, Julia Żurek, Szymon Podobiński, których autorskie wiersze zostały zaprezentowane przez ich kolegów i koleżanki. Nastrojowy klimat dopełniały występy wokalne naszych niezawodnych solistów z odrobiną pikanterii w wykonaniu Igora, a także prezentacje tegorocznych debiutantów.Zaś o pokarm cielesny zadbały organizatorki imprezy, które podały aromatyczne domowe ciasto, do którego idealnie wkomponowała się filiżanka kawy i herbaty.Nostalgicznym opowieściom o życiu przysłuchiwali się zaproszeni goście, którym dziękujemy za przybycie. Oli Jewule zawdzięczamy artystyczne fotografie, dzięki którym będziemy mogli wracać do tych ciepłych, wspólnie spędzonych chwil i planować następne spotkanie.

Światowy Dzień Rzucania Palenia, 20.11.2018

W dniu 20.11.2018 r. o godz. 19.00 odbyło się spotkanie z panią Haliną Knapik z Sanepidu w Bochni, w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia. Młodzież mogła wykonać pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą specjalnego urządzenia oraz dowiedzieć się jakie są negatywne skutki palenia papierosów w młodym wieku.

W czasie spotkania była możliwość degustacji zdrowych przekąsek, przygotowanych wcześniej na warsztatach kulinarnych.

Organizatorzy: A. Domas, J. Małkiewicz, A. Bakalarz

W INTERNACIE TALENT MACIE, 18.10.2018

Nieprzerwanie od ośmiu lat prowadzimy cykl imprez kulturalno-integracyjnych pt. W internacie talent macie. W tym roku, 18 października po raz jedenasty uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje nieprzeciętne umiejętności i talenty niemalże w każdej dziedzinie. Mogliśmy podziwiać pokaz tańców z różnych stron świata, wysłuchać doskonałych wykonań większych i mniejszych przebojów, obejrzeć kompozycje przestrzenne z krzeseł lub chrupek kukurydzianych oraz zaskoczyć się umiejętnością szybkiego zasypiania w wykonaniu Klaudii. Na scenie pojawiały się, wyczekiwane przez wszystkich gwiazdy poprzednich edycji: Ewa, Gosia, Roksana i Artur, zeszłoroczni laureaci z obecnej klasy drugiej oraz debiutujący w tym roku pierwszoklasiści. Tegorocznymi laureatkami zostały śpiewająca Wiktoria i akompaniująca jej Julka. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy.
K.Kołacz, J. Małkiewicz

AKCJA ZDROWOTNA Z ORZECHAMI W ROLI GŁÓWNEJ, 2.10.2018

Ponieważ wiedzy o zdrowiu nigdy za wiele, w dniu 2 października zespół ds. profilaktyki zorganizował akcję zdrowotną z orzechami w roli głównej. Uczniowie mieli możliwość degustacji orzechów włoskich, ziemnych, laskowych oraz komponowania mieszanek musli z różnymi owocami i jogurtem według własnych upodobań. W międzyczasie wychowankowie pogłębili wiedzę o walorach zdrowotnych, leczniczych orzechów oraz o ich zastosowaniu w medycynie i kosmetologii.
J. Małkiewicz, A. Domas

WARSZTATY WYKONYWANIA STROIKÓW ŚWIATECZNYCH

W dniu 20.12.2017 r., na świetlicy Internatu odbyły się warsztaty ręcznie robionych stroików świątecznych. Do ułożenia kompozycji zostały wykorzystane ręcznie robione świece techniką decupage. Młodzież korzystała również z naturalnej kory, szyszek oraz kokardek i bombek. Każdy z nich miał swój indywidualny i niepowtarzalny charakter. Wykonano ręcznie 15 stroików z udziałem 8 wychowanek z klasy pierwszej. Warsztaty poprowadziły: Urszula Liszka, Anna Bakalarz i Anna Domas.
Anna Bakalarz

DOBRY WIECZÓR Z POEZJĄ I PIOSENKĄ

W poniedziałek, 13.11.2017 r., już po raz trzeci mieliśmy możliwość zachwycić się talentami wokalno-recytatorskimi młodzieży mieszkającej w internacie. Jak co roku, świetlica została zamieniona w przytulną kawiarenkę, której klimatu przydawała filiżanka aromatycznej herbaty i ciepłe światło świec. Tegoroczne spotkanie miało charakter humorystyczny, w repertuarze dominowała klasyka satyry, na czele z fraszkami Jana Sztaudyngera i Juliana Tuwima. Mieliśmy okazję podziwiać młode talenty z klas pierwszych - wielkie brawa dla Pauliny, Igora i Marcelego. Nie zawiodły nas również Ewa, Roksana, Karolina, Sabina, Zuza, Ewa. Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w spotkaniu. K. Kołacz J. Małkiewicz

ZBIERAMY NAKRĘTKI I NAKRĘCAMY POMOC
małym mieszkańcom gminy Nowy Wiśnicz – braciom Kacperkowi i Kamilkowi Fortunom, 9.10.2017 r.

Wzorem lat poprzednich w roku szkolnym 2017/2018 kontynuujemy charytatywną akcję, która polega na zbiórce plastikowych nakrętek (po sokach, napojach, nabiale, środkach chemicznych itp.). Tegoroczna zbiórka nakrętek zostanie przeznaczona na leczenie i rehabilitację małych mieszkańców naszej gminy.

Kacper i Kamil urodzili się z wodogłowiem. Kacper skończył 7 lat, chodzi sam tylko po równych powierzchniach. Do samodzielnego funkcjonowania potrzeba jeszcze wiele ciężkiej pracy. Przez niewłaściwy chód ma zniekształconą stopę. W styczniu czeka go operacja stopy a potem rehabilitacja. Kamil skończył 6 lat i jeszcze sam nie chodzi, ma dużą spastykę i przykurcze ścięgien Achillesa co uniemożliwia mu samodzielne poruszanie się. Również w styczniu będzie miał operację nóżek a potem czeka go intensywna rehabilitacja.

Zbiórkę koordynują wychowawczynie: Edyta Chrzan, Anna Domas, Urszula Liszka.

W specjalnych goglach zobaczyli szkodliwość używek - Alkogogle, Narkogogle, 26.04.2017r.

W środę 26.04.2017 roku w ramach profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom w Internacie Liceum Plastycznego im. Jana Matejki dla wszystkich wychowanków odbyło się niecodzienne spotkanie o charakterze profilaktyczno – edukacyjnym z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Bochni. Zaproszonym gościem była Pani Dyrektor H. Bielec oraz Pani H. Knapik.

Głównym celem spotkania było uświadomienie młodzieży szkodliwości działania alkoholu i substancji psychoaktywnych na organizm człowieka.

W trakcie spotkania młodzież miała możliwość założenia alkogogli i narkogogli, co wiązało się także z wykonaniem określonych zadań. Uczniowie wypełniając proste ćwiczenia mogli przekonać się, w jaki sposób alkoholowe i narkotykowe zamroczenie zawęża pole widzenia, zaburza równowagę, a także obniża zdolności motoryczne. Zajęcia te miały uświadomić młodzieży, że alkohol i narkotyki działają na nasze zmysły i wykonywanie pozornie prostych czynności staje się o wiele trudniejsze. Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków i uzmysłowiły, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę. Trzeba przyznać, że wiedza naszych uczniów na temat substancji  uzależniających jest bardzo duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w alkogoglach i narkogoglach pozwoli dokonywać im tych właściwych i zdrowych wyborów. Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.

Formułę spotkania wspólnie opracowany wychowawczynie z internatu Anna Domas i Edyta Chrzan.

Marzycielska Poczta - charytatywna pomoc licealistów, 5.04.2017 r.

W kwietniu 2017 r. uczniowie z Liceum Plastycznego po raz pierwszy wzięli udział w akcji robienia kartek dla podopiecznych Marzycielskiej Poczty (chore dzieci przebywające pod opieką hospicjum, kolekcjonujące pozdrowienia od nieznajomych osób). Wychowankowie tworzyli laurki, kartki i rysunki dla Wiktorii Kępińskiej z Torunia. Co najważniejsze uczniowie bardzo przejęli się informacjami, które przedstawione były na profilu "Małej Marzycielki" i z ochotą oraz zapałem zabrali się do pracy, aby stworzyć jak najpiękniejsze listy.

Marzycielska Poczta to wspaniała inicjatywa, która daje naszym uczniom wiele satysfakcji i pozwala podarować Małym Potrzebującym jedne z najwspanialszych rzeczy, jakimi są nasze zaangażowanie i czas.

Mamy nadzieję, że stworzone przez nas kartki i listy sprawią Wiktorii mnóstwo radości. Inicjatywa i organizacja akcji: Chrzan Edyta i Domas Anna.

Światowy Dzień Poezji, 21.03.2017

W ramach realizacji Rządowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa, 23 marca młodzież mieszkająca w Internacie przygotowała wieczorek poetycki, aby czynnie włączyć się w obchody "Dnia Poezji", organizowanego od 1995 roku.

W nastrojowej atmosferze, w blasku świec, przy muzyce sączącej się z winyli, z filiżanką herbaty w ręku wychowankowie prezentowali m.in. utwory Tuwima, Wojtyły, Twardowskiego, Brylla, Jasnorzewskiej, Osieckiej, Miłosza i.in. Recytacji wierszy towarzyszyła prezentacja multimedialna przybliżająca sylwetki twórców.


Czy dusza potrzebuje sztuki?, 14.03.2017

We wtorek 14 marca mieliśmy przyjemność gościć w internacie Panią Danutę Rapacz. W naszej auli wysłuchaliśmy wykładu na temat "Czy dusza potrzebuje sztuki?". Prelekcja, ilustrowana prezentacją multimedialną dzieł sztuki, wprowadziła nas w nastrój kontemplacji i refleksji niezbędnej do zrozumienia samego siebie, dostrzegania piękna w przyrodzie i sztuce. Obcując z pięknem - podziwiając je lub tworząc - karmimy naszą duszę wzbogacając ją o pozytywne doznania. Z kolei sztuka - jeszcze bardziej potrzebuje duszy by mogła powstawać i wzbudzać emocje. Ta wzajemna zależność skłania do refleksji nad tym, co było pierwsze – dusza czy sztuka?

Bardzo dziękujemy Pani Danucie za piękny i poruszający wykład, a Pani Anecie Heliasz-Borowieckiej za zaproszenie tak interesującego gościa.


Słodka ulotka informacyjna, 09.03.2017

Ponieważ wiedzy o zdrowiu nigdy za wiele w dniu 09.03.2017 zorganizowano po kolacji degustację szaszłyków owocowych połączoną z rozdaniem uczniom różnorodnych ulotek zdrowotnych z dołączonymi słodyczami. Ulotki i broszury dotyczyły m. in. informacji mobilizujących do rzucenia palenia, unikania alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych, HIV i Aids oraz chorób przenoszonych drogą płciową.

Uczniowie mieli również możliwość zmierzenia się z układaniem tangramu, czyli chińskiej łamigłówki matematycznej składającej się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych powstałych przez rozcięcie kwadratu. Za pomocą tangramu można ułożyć nie tylko figury geometryczne, ale także sylwetki ludzi, zwierząt i przedmiotów.

Za przygotowanie i organizację spotkania odpowiedzialne były: mgr Anna Domas i Edyta Chrzan.
A. Domas



KONKURS Rozpoznaj nauczyciela na podstawie fotografii z dzieciństwa, 22.02.2017 r.

Na wystawie zostały zaprezentowane zdjęcia z dzieciństwa 23. nauczycieli naszej szkoły Uczniowie mieli tydzień na rozpoznanie, kto na nich się kryje. W konkursie wzięło udział wielu uczniów, którzy typowali mniej lub więcej trafnie. Najlepiej poradziły sobie z tym zadaniem uczennice klasy IV. - Dominika Bogdan i Martyna Morzywołek, które potrafiły poprawnie wskazać 16 nauczycieli. Przeciętnie uczestnicy konkursu odgadywali poprawnie 10 - 12 osób.

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, bo kto by nie chciał zobaczyć, jak wyglądali nauczyciele, jako dzieci. Zabawa dostarczyła zarówno dorosłym, jak i uczniom, mnóstwo śmiechu, była źródłem zabawnych nieporozumień, jak i okazją do miłych wspomnień. Ogłoszenie wyników nastąpiło w dniu 8.03.2017 r.

Organizatorki konkursu: Edyta Chrzan i Anna Domas dziękują nauczycielom za udostępnienie swoich zdjęć z dzieciństwa, a wszystkim uczniom za udział w konkursie.



XVIII BAL MATEJKOWSKI, 26.01.2016 r.

Zgodnie z wieloletnią tradycją internatu, w okresie karnawału, odbywa się długo wyczekiwany Bal Matejkowski. W tym roku miała miejsce XVIII odsłona tej uroczystej gali, której myślą przewodnią była tematyka starego kina. Należy wspomnieć, że jest to znacząca uroczystość dla całej społeczności szkolnej z uwagi na fakt wyboru nowego szkolnego Stańczyka.

Cała impreza składała się z trzech części. W pierwszej odbył się koncert młodzieżowej orkiestry z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni pod kierunkiem pana Tomasza Półtoraka. To był majstersztyk. Kilkuminutowa owacja na stojąco starczy za cały komentarz i recenzję. Orkiestra zagrała koncert, w którym stworzyła ścieżkę dźwiękową do naszego balu. Czy młodzieżowa orkiestra zabierze nas jeszcze kiedyś w świat starego kina? Dzisiejszy seans/koncert udowodnił, że publiczność jest spragniona takiego repertuaru.

W kolejnej części nastąpiła krótka prezentacja historii kinematografii w Polsce. Zapoznano nas z historią twórczości filmowej, z początkami filmu polskiego oraz popularyzacją sztuki filmowej. Była to krótka, ale bardzo przyjemna podróż w głąb starego kina.

W ostatniej, trzeciej części (tzw. konkurencyjnej) wybrano nowego Stańczyka, którym została uczennica klasy III – Jagoda Adamek. Serdeczne podziękowania otrzymała Dominika Bogdan za zaszczytne pełnienie funkcji Stańczyka w ubiegłym roku szkolnym oraz Pani Wicedyrektor Dorota Strzałka za przewodnictwo w jury.

Organizatorami balu były: kierownik internatu Anetta Heliasz – Borowiecka oraz wychowawca Edyta Chrzan.

Internacki Konkurs Savoir-Vivre - Obycie Umila Życie, 11.01.2017r.

Wychowanie, kultura, ogłada to dobrze nam znane terminy, które nigdy się nie dewaluują i ułatwiają codzienne kontakty międzyludzkie. Dobre wychowanie jest procesem długim, a przyswajanie dobrych manier wymaga nieustannych ćwiczeń. Zależy nam na tym, aby uczniowie zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym przyjmowali właściwą postawę. Będąc państwem unijnym, chcemy szczególnie pokazać wychowankom, że obyczaje mogą być nieco odmienne, jednak dobre maniery nie mają żadnych granic.

Po wcześniejszych przygotowaniach, w dniu 11 stycznia odbył się internacki konkurs savoir-vivre. W konkursie zmierzyli się wychowankowie internatu, którzy przystąpili do rozwiązania testu teoretycznego z zasad grzecznościowych. Była mowa o normach zachowania się podczas powitania czy przy stole itp. Celem konkursu było uwrażliwienie wychowanków na zasady dobrego wychowania, jakie powinny obowiązywać we wzajemnych relacjach społecznych.

W konkursie I miejsce zdobyła: Weronika Tomaszewska (kl. IA), II miejsce: Emilia Dziadowiec (kl. IA), III miejsce: Nel Praszelik (kl. IB).

Za organizację i przeprowadzenie konkursu dziękujemy wychowawczyniom: Edycie Chrzan i Annie Domas.

Z WIZYTĄ U JULIUSZA SŁOWACKIEGO, 10.01.2017

W ramach odskoczni od codziennej nauki, zintensyfikowanej w związku ze zbliżającą się klasyfikacją śródroczną, wybraliśmy się do Krakowa na sztukę teatralną "Romeo i Julia". Wystawiany na deskach XIX wiecznego teatru XVI wieczny dramat zyskał w reżyserii Marcina Hycnara zupełnie nowy charakter. Kochankowie epoki renesansu tańczyli w rytm dyskotekowej muzyki, historyczne elementy strojów mieszały się ze współczesnymi. Całość uzupełniona ciekawym oświetleniem stroboskopowym robiła niesamowite wrażenie. Wyjazd zorganizowała Joanna Kopacz-Dybich.

AKCJA INFORMACYJNO-ZDROWOTNA, 29.11.2016

Akcję rozpoczęło spotkanie uczniów z P.P. Jacewiczem policjantem z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Podczas spotkania z funkcjonariuszem policji uczniowie dowiedzieli się jak unikać zagrożeń związanych z wiekiem dorastania, co to są czyny karalne, jakie są obowiązki świadka czynów zabronionych oraz jak dbać o własne bezpieczeństwo. Elementy profilaktyki uzależnień przekazane były podczas w/w prelekcji w sposób dostosowany do przedziału wiekowego odbiorców tak, aby nie stanowiły formy zachęty i instruktarzu. Młodzież została poinformowana o zagrożeniach wynikających z zażywania i rozprowadzania narkotyków, spożywania alkoholu oraz konsekwencjach zdrowotnych i prawnych takiego postępowania.

W kolejnej części akcji informacyjno-zdrowotnej miało miejsce spotkanie z P. H. Knapik – pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni. W holu internatu znajdował się specjalnie przygotowany „boks”, w którym odbywał się pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Badanie prowadziła pani z sanepidu, która doradzała również, jak rzucić palenie. Celem prowadzonego badania – była poprawa zdrowia wychowanków poprzez uświadomienie o szkodliwości czynnego i biernego palenia tytoniu. Badanie było krótkie. Bierze się oddech i po 15 sekundach dmucha do urządzenia przypominającego alkomat. Po chwili jest wynik. Osoby niepalące mają w wydychanym powietrzu do 6 jednostek tlenku węgla. Palacze nigdy nie mają wyniku w granicach normy. Ale wynik może im uświadomić jaki wpływ na ich organizm ma palenie, może pomóc podjąć decyzję o rzuceniu palenia. Ja mam wynik w normie – cieszył się pierwszy z przebadanych. Zbadać się nigdy nie zaszkodzi – dodaje.

Dodatkowo całej akcji towarzyszyła na holu internatu „kawiarenka owocowa”. Głównymi celami jest trwała zmiana nawyków żywieniowych młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w naszej szkole.

Za przygotowanie i organizację dziękujemy: A. Domas, E. Chrzan, A. Bakalarz.



Dobry wieczór z poezją i piosenką

Młodzież internacka zainspirowana talentami wokalnymi, które mieliśmy okazję podziwiać w czasie październikowego konkursu W internacie talent macie, zorganizowała 23 listopada wieczorek poetycki Dobry wieczór z poezją i piosenką. Już po raz drugi (pierwszy wieczorek odbył się jesienią 2015 r.) mieliśmy okazję odbyć sentymentalną podróż w czasie, słuchając nastrojowych piosenek znakomicie zaśpiewanych przez utalentowaną młodzież .

Muzyka przeplatała się z recytacją utworów poetyckich napisanych przez naszych młodych mistrzów pióra - Emilię Jaraczewską i Mikołaja Mardeusza.

Gratulujemy talentów wychowankom i serdecznie dziękujemy za dostarczenie niezapomnianych wrażeń - organizatorki K. Kołacz i J. Małkiewicz.



Non omnis moriar
– wspomnienia listopadowe o zmarłych nauczycielach, 21.11.2016r.

Listopad to czas, w którym warto pamiętać, o tych którzy tworzyli historię szkoły przed nami. Jesteśmy wdzięczni za ich pracę. Pamiętamy, że bez przeszłości nie ma przyszłości – tworzonej przez nas. Dzięki tym ludziom nasza szkoła istnieje, trwa, przyjmując kolejne pokolenia uczniów i przekazując najwyższe wartości. Wieczornica wspomnień była okazją do refleksji i poznania historii szkoły oraz sylwetek zmarłych nauczycieli pracujących na przestrzeni lat w Liceum Plastycznym im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Uczniowie klas I. – waszych zaprezentowali montaż słowno muzyczny skłaniający do refleksji. Całej uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna – gra na skrzypcach w wykonaniu Małgorzaty Tomczyk.

Za organizację wieczornicy dziękujemy P. Annie Olędzkiej, P. Edycie Chrzan oraz P. Annie Domas.



WARSZTATY KOSMETYCZNE

Dnia 27 października 2016 odbyły się warsztaty kosmetyczne w klimacie Halloween, na świetlicy internatu. Od godz. 17. młodzież mogła skorzystać z takich zabiegów jak: malowanie i zdobienie paznokci, makijaż twarzy wykonywany przez Malinowską Dagmarę- uczennicę klasy III oraz manicure hybrydowy prowadzony przez zaproszoną kosmetyczkę.

Największe zainteresowanie zabiegami kosmetycznymi wykazały dziewczęta klas I., które chętnie korzystały z malowania paznokci oraz makijażu artystycznego twarzy . Na kolejne warsztaty organizowane w styczniu zgłosiły się przyszłe maturzystki, które chętnie skorzystają z warsztatów przed studniówką.

Organizatorzy warsztatów: mgr Anna Domas, mgr Anna Bakalarz



KONKURS W internacie talent macie

W środę, 26 października odbyła się IX edycja konkursu W internacie talent macie. Impreza ta została zainicjowana w marcu 2010r. przez wychowawczynie, Joannę Małkiewicz i Katarzynę Kołacz. Od tego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców internatu, dając im możliwość zaprezentowana talentów i umiejętności innych niż plastyczne. Tym razem, oprócz podziwiania popisów wokalno-tanecznych mieliśmy możliwość przekonania się, jak szybko można ułożyć kostkę Rubika (i to jedną ręką :)), oraz, że naprawdę istnieją ludzie, którzy potrafią od niechcenia, zupełnie bez wysiłku założyć sobie nogi za głowę.

Laureatką tegorocznej edycji konkursu została okrzyknięta jednogłośnie Jadwiga Van de Logt, która zaprezentowała absolutnie bezkonkurencyjną, akrobatyczną jazdę na monocyklu. Serdecznie gratulujemy.



Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele, 20.10.2016 r.

W trosce o uzyskanie odprężenia oraz radzenia sobie ze stresem i niepokojem, w okresie jesienno - zimowym, od dnia 20 października będą prowadzone są cykliczne zajęcia relaksacyjne (metodą B. Schultza).

Ćwiczenia relaksacyjne to jeden z najlepszych sposobów na szybkie pokonanie stresu. Polegają one głównie na rozluźnieniu mięśni, uspokojeniu oddechu i odprężeniu umysłu.

Zajęcia będą prowadzone w małych grupach przy muzyce. Proponowana relaksacja ma formę treningu autogennego Schultza. Każdy może spróbować czy jest to metoda, która może mu pomóc. Polega ona na wyzwoleniu u siebie reakcji odprężenia i koncentracji oraz stosowania prostych form autosugestii.

Zajęcia prowadzi wychowawca Edyta Chrzan.



Integracyjne manewry wojskowe dla poborowych z klas I.,19.10.2016 r.

Jak co roku, zgodnie z internacką tradycją odbyły się "Otrzęsiny" klas I. Aula internatu zamieniła się na ten wieczór w poligon wojskowy, w którym odbywały się "Integracyjne manewry wojskowe dla poborowych z klas I.". Uczniowie z klas III instruowali młodszych kolegów, jakie umiejętności są im niezbędne w zdobywaniu kolejnych - niekoniecznie wojskowych - stopni.

Wszystkim poborowym życzymy powodzenia w codziennych zmaganiach na szkolnej ścieżce od adepta do abiturienta.



BIP MKiDN CEA Strona główna Aktualności Szkoła Działania artystyczne Kontakt